31 Janar, 2023

Zbulohen emrat kandidatë për president nga opozita: Ina Rama, Visar Zhiti dhe Dritan Demiraj

 Zbulohen emrat kandidatë për president nga opozita: Ina Rama, Visar Zhiti dhe Dritan Demiraj

Mësohet nga burime brenda grupit te Enkelejd Alibeaj se ky grupim do të propozojë kandidatë për president tre emra: Ina Rama, Visar Zhiti dhe Dritan Demiraj.

Por nisur nga raportet në parlament, nëse zyrtarizohet me 20 firma, atëhere fiton Ina Rama.

Ina Rama ka qenë kryeprokurore Republike shumë korrekte dhe njihet si një juristet më të zonja në sistemin e drejtësisë.

Ajo ka edhe thagmen e dinjitetit dhe kryelartësisë që i duhet një kryetari shteti.

Ndërkohë Fatmir Mediu dhe Agron Duka do të propozojnë deputetin Dashamir Shehi, por nuk dihet nëse kanë votat për ta propozuar në bazë të Kushtetutës.

Ata kanë përmendur edhe Majlinda Bregun dhe Halim Kosovën, si kandidatë të mundshëm.

Kurse deputeti i PD-së Agron Gjekmarkaj shkruan: “Kuota të ulta përfaqësimi të Opozitës në proçesin farsë të zgjedhjes së Presidentit ! Nga të gjitha anët po e godasin cilësinë në PD. Demokratët dhe PD do ta gjejnë vetveten”.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *