2 Dhjetor, 2022

Yuri Kim kërkon të vërë në “sedër” kandidatët e Berishës: Po ju sponsorizon një njeri i shpallur “non grata” për korrupsion

 Yuri Kim kërkon të vërë në “sedër” kandidatët e Berishës: Po ju sponsorizon një njeri i shpallur “non grata” për korrupsion

Ambasadorja amerikane Yuri Kim, ngriti disa pyetje për kandidatët e koalicionit “Shtëpisë e Lirisë”, të cilët garojnë në zgjedhjet e 6 marsit.

Kim pyeti kandidatët se si mund të marrin pjesë në një fushatë, kur sponsorizohen nga Berisha, të cilin Shtetet e Bashkuara i kanë ndaluar hyrjen në vendin e tyre, pasi e akuzojnë për korrupsion dhe minim të demokracisë.

“Pyetje për kandidatët: Nëse sponsorizuesi kryesor i juaj është dikush i shpallur “non grata” për korrupsion domethënës, çfarë po u premtoni votuesve saktësisht?

Kush do të jenë pronarët juaj nëse fitoni dhe çfarë detyrimi do të keni kundrejt tyre?

Çfarë duhet të presin shqiptarët? Çfarë duhet të presin Shtetet e Bashkuara?”, shkroi Kim në Twitter.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *