28 Janar, 2023

Vranë familjet, pastaj veten: fundi tragjik i dy famijeve oligarke ruse

 Vranë familjet, pastaj veten: fundi tragjik i dy famijeve oligarke ruse

Dy oligarkë rusë u gjetën të vdekur në vetëm dy ditë, së bashku me gratë dhe vajzat e tyre.

Njëri prej tyre është Vladislav Avayev, një ish-zëvendës president i Gazprombank, i cili u gjet i vdekur me një plagë me armë zjarri në banesën e tij në Moskë të hënën, sipas mediave lokale në të dy vendet.

Departamenti i Hetimeve të Moskës nuk i dha emrat e viktimave në një deklaratë publike për rastin, por një burim i paidentifikuar konfirmoi identitetin e tyre.

Hetuesit shkruan në deklaratën e tyre se ata mbrojnë teorinë se Avayev vrau gruan dhe vajzën e tij, por edhe veten.

Më shumë se 3,000 kilometra larg, në Spanjë, një tjetër oligark, Sergei Protosenya, u gjet i varur ndërssa gruaja dhe vajza e tij u goditën me thikë për vdekje, njoftoi kanali televiziv spanjoll Telecinco.

Trupi i tij u gjet të martën, raporton revista spanjolle El Punta Vui.

Njëri ishte një tjetër njeri i Gazprombank, tjetri ishte një tjetër njeri i një kompanie gazi që kishte marrëdhënie të ngushta biznesi me Gazprombank

Protosenya ishte ish-zëvendës presidenti dhe kryefinancieri i Novotek, një kompani e madhe gazi që, sipas Business Insider, kishte lidhje të ngushta biznesi me Gazprombank.

Protosenya qëndroi me gruan dhe vajzën e tij në një vilë luksoze me qira në Lloret de Mar, një qytet bregdetar katalanas pranë Barcelonës, gjatë Pashkëve, sipas Telecinco.

Policia u lajmërua nga djali i Protosenjas, i cili tentoi pa sukses të kontaktonte familjen nga Franca.

Policia katalanase konfirmoi të martën se po heton tre vdekje, pa dhënë emra. Dhe në këtë rast dyshohet se Protosenya vrau familjen e tij para se t’i merrte jetën vetes.

Ai nuk la asnjë mesazh dhe nuk kishte asnjë njollë gjaku në trupin e tij, raportoi El Punta Vui, pa cituar burime. Pasuria e tij ishte rreth 4.3 milionë dollarë, sipas Telecinco, dhe asnjë prej tyre nuk u sanksionua në kuadër të agresionit ndaj Ukrainës.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *