21 Shtator, 2023

Turqit dhe kriza e rakisë

 Turqit dhe kriza e rakisë

25 të vdekur në ditët e fundit në Turqi.

Të gjithë dyshohet se kanë vdekur nga konsumimi i rakisë së prodhuar ilegalisht.

Pasi rakia për shumë turq është shtrenjtuar tej mase, njerëzit po e prodhojnë atë nëpër bodrume e objekte të tjera private.

Qeveria e ka shtrenjtuar rakinë për ta mbrojtur miletin nga pijet haram.

Por mileti s’po po heq dorë nga harami.

Më 15 dhjetor policia filloi aksione në 81 provinca turke për të kapur ustallarët e rakisë.

U arrestuan rreth 100 veta. U konfiskuan mijëra litra raki të prodhuara me metoda primitive.

Kanë vdekur njerëz në Stamboll, në Gaziantep, në krahinat Sivas dhe Yalova, në Marmaris, Bodrum dhe Fethiye.

Pandemia e re turke e ka emrin “Rakia 2021”.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *