29 Nëntor, 2023

SONDAZHI: Cili është filmi më i bukur dhe më i dashur shqiptar?

 SONDAZHI: Cili është filmi më i bukur dhe më i dashur shqiptar?

Kinemaja shqiptare sjell nostalgji, frymëzim dhe histori për të gjithë ne, ndaj pyetëm ndjekësit se cilat janë filmat e preferuar, por dhe librat, dhe përgjigjet ishin këto:

“Unë e dua Erën”, “Gjoleka, i biri i Abazit”, “Çifti i lumtur”, “Vajzat me kordele të kuqe”, “Unë, ti dhe Kasandra”, “Tinguj lufte” dhe “Jeta në duart e tjetrit”.

“Treni niset në 7 pa 5”, “Rrethimi i vogël”, “Flutura në kabinën time”, “Apasionata”, “Nëntori i dytë”, krijimet e Teodor Kekos dhe Azem Shkrelit.

“Rrugicat që kërkonin diell”, “Kur hapen dyert e jetës”:

“Gjeneral Gramafoni”, “Liri a vdekje”.

Filmat ku luan Robert Ndrenika, “Shqipëria si m’u duk”.

Pyetëm ndjekësit se cilat janë filmat & veprat shqiptare

Pyetëm ndjekësit se cilat janë filmat & veprat shqiptare

Pyetëm ndjekësit se cilat janë filmat & veprat shqiptare

Pyetëm ndjekësit se cilat janë filmat & veprat shqiptare

1 Comment

  • Të gjithë filmat shqiptarë janë të bukur…. Janë copëza jetë të thurura në artin e kinematografisë shqiptare. Kështu plotësojnë të tërën – japin një tabllo të traditave dhe vlerave më të mira të kombit. Do të veçoja “Gjenerali i ushtrisë së vdekur ” për dimensionet e ngjarjes përtej kufijve.Në një vend të izoluar si Shqipëria… Monologu i nënës Nicë shumë i ndjerë. Lufta sjell vetëm shkatërrime atëherë dhe sot….
    Ju përgëzoj për temat interesante që sillni me postimet tuaja.
    Vlerat e traditës duhen ruajtur, përtej politikës, që në Shqipëri veçse i armiqësinë njerëzit me njëri tjetrin.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *