27 Shtator, 2023

Si do të dukej jeta jashtëtokësore?

 Si do të dukej jeta jashtëtokësore?

Ideja se hapësirat e pafundme të universit tonë mund të jenë shtëpia e jetës jashtëtokësore ka frymëzuar njësoj si astronomët, ashtu dhe fansat e fantashkencës. Studiuesit seriozë sugjerojnë se ka shumë gjasa që vërtet të ketë alienë atje diku.  

Por si mund të duken?  

Shumica e shkencëtarëve bien dakord për disa gjëra themelore: alienët që banojnë në tokë me një zotësi të përdorimit të raketave, duhet të kenë dy sy për t’i lejuar të shohin në tre dimensione.

Ata gjithashtu do të kenë nevojë për të paktën dy këmbë për të mundësuar lëvizjen dhe duart me të paktën tre gishta në mënyrë që t’i lejojnë të kapin objektet. Në përgjithësi pra, ata mund të mos duken aq të ndryshëm nga ne.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *