2 Shkurt, 2023

Shteti merr ‘makinat e krimit’, Spiropali përdor një BMW, luksoze të konfiskuar nga OFL

 Shteti merr ‘makinat e krimit’, Spiropali përdor një BMW, luksoze të konfiskuar nga OFL

Disa nga makinat e konfiskuara gjatë operacionit “Forca e Ligjit”, që janë provuar me vendim gjykate se janë krijuar përmes parave nga aktivitete kriminale, i kanë kaluar në përdorim shtetit.

Ministrja Elisa Spiropali, Prokuroria e Posaçme Anti Korrupsion dhe Këshilli i Lartë Gjyqësorë janë ndër subjektet që kanë marrë në përdorim automjete të konfiskuara nga operacioni “Forca e Ligjit”, struktura e të cilit, me të njëjtin emër, e ka përmbyllur funksionin e saj para më shumë se 2 vitesh.

Në raportin e Agjencisë së Aseteve të Sekuestruara e Konfiskuara rezulton se ministrja Spiropali ka marrë në përdorim një automjet BMV vit prodhimi 2009, ndërsa Këshilli i Lartë gjyqësorë një BMV vit prodhimi 2012.

Mes përfituesve është SPAK me dy automjete ndërsa Drejtoria e Policisë së Tiranë ka përfituar një fuoristradë të konfiskuar. OFL e mbylli misionin e saj më 31 dhjetor 2020 dhe nuk dërgon më formularë tek subjektet ndërsa ato procese të hapura në SPAK dhe GJKKO vazhdojnë edhe përtej këtij afati.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *