2 Prill, 2023

SHBA-të pezulluan 15 minuta fluturimin e avionëve pas raketës së Koresë së Veriut

 SHBA-të pezulluan 15 minuta fluturimin e avionëve pas raketës së Koresë së Veriut

Ishte edhe Kim Jong-un atje, i vendosur me dylbi në dritaren e autobusit të tij të posaçëm në terren, për të dëshmuar lëshimin e dytë të raketës së Koresë së Veriut në vitin 2022.

Diktatori nuk kishte marrë pjesë në teste për disa muaj dhe prania e tij në skenë, mes buzëqeshjeve të mëdha dhe duartrokitjeve të hierarkëve të tij, sugjerojnë se testi i zjarrit ishte në të vërtetë i një rëndësie të caktuar dhe rezultati ishte emocionues (nga këndvështrimi i Kim).

Analistët nxorën një tjetër detaj nga imazhet: në makinën e komandës, përballë Kimit, ishte edhe motra e tij, Kim Yo-jong, krah për krah me dy zyrtarë të lartë të divizionit ushtarak dhe industrial të Veriut.

Prania e zonjës, do të nënkuptonte një ngritje të mëtejshme të pozicionit të saj: jo vetëm në krye të imazhit të vëllait të saj të madh, por edhe e përfshirë në aktivitetet ushtarake që janë për Kim si polica e sigurimit të mbijetesës së regjimit.

Deri më tani, Kim Yo-jong ishte parë gjithmonë vetëm në pjesën e pasme të operacioneve, në një distancë të respektueshme nga gjeneralët dhe personalitetet shumë të larta.

Propaganda e Phenianit, duke përhapur imazhet e Marshallit gjatë provës, deklaron se raketa ishte e kategorisë hipersonike dhe se “fluturoi 600 km me manovrim më të madh se dy përpjekjet e mëparshme, duke bërë një kthesë të gjerë dhe një përshkim prej 240 km të tjera km përpara se të godiste objektivin e vendosur në një distancë prej 1000 km”.

Sipas vlerësimit zyrtar të Mbrojtjes së Koresë së Jugut, bomba fluturoi më shumë se 700 kilometra, me një shpejtësi maksimale prej 10 Mach (që do të thotë 10 herë sa shpejtësia e zërit) dhe arriti një apogje prej 60 kilometrash.

Seuli thotë se ai nuk beson që raketa është vënë në lëvizje nga teknologjia hipersonike, por vetëm balistike (ngritje dhe rënie me trajektore parabolike: sigurisht hipersonike ishin raketat e lëshuara nga Kina javë më parë, të cilat befasuan Shtetet e Bashkuara).

Megjithatë, lëshimi i raketës së Koresë së Veriut, shqetësoi edhe Administratën Federale të Aviacionit të SHBA-së (e cila mbikëqyr fluturimet e avionëve civilë): pak minuta pas zbulimit të objektit në Detin e Japonisë, u pezulluan ngritjet dhe uljet e avionëve në aeroportet në bregun perëndimor të Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

“Operacioni i plotë rifilloi në më pak se 15 minuta”, – tha FAA në një deklaratë, duke theksuar se politika e saj është gjithmonë “të marrë masa paraprake”.

Pas këtij akti, SHBA i kanë propozuar OKB-së vendosjen e sanksioneve të tjera kundër Koresë së Veriut pas testeve të fundit të raketave.

Koreja e Veriut pretendon se ka kryer tre prova me raketa hipersonike: e para në shtator 2021; e dyta më 5 janar 2022 dhe e treta dje.

Për momentin, vetëm Shtetet e Bashkuara, Rusia dhe Kina pranojnë se kanë lëshuar bomba hipersonike, rreziku i të cilave nuk është aq në shpejtësi, por në faktin se në krahasim me raketat balistike, ato fluturojnë në lartësi më të ulëta, janë të manovrueshme dhe për këtë arsye mund të “rrëshqasë” në shënjestër, duke lënë pak hapësirë ​​për mbrojtjen e armikut për t’i kapur ato.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *