22 Mars, 2023

SHBA po shkon drejt humnerës dhe po tërheq botën me vete

 SHBA po shkon drejt humnerës dhe po tërheq botën me vete

Nga Stephen Collinson, CNN

Shtetet e Bashkuara të Amerikës po shkojnë drejt humnerës me nevojën që Kongresi të heqë kufirin e shumës që qeveria amerikane mund të marrë hua. Nëse gjërat shkojnë keq, pasojat do të ndihen përtej brigjeve të SHBA-së.

Qeveria amerikane shpenzon më shumë sesa merr përmes të ardhurave – kështu që pagat ushtarake, pagesat e pensionit të qeverisë dhe përfitimet e tjera do të pezullohen. Dhe nëse SHBA-ja nuk mund të paguajë interesin  për borxhet e saj, normat që paguan për të marrë hua  ndoshta do të rriten – që do të thotë se hipotekat, kreditë e makinave dhe faturat e kartave të kreditit gjithashtu do të rriten.

Miliona amerikanë ndoshta do të humbasin punën e tyre dhe rimëkëmbja e ekonomisë nga pandemia do të shkatërrohej. Meqenëse stabiliteti i borxhit amerikan është themeli i ekonomisë globale, përmbushja e detyrimeve  nga Uashingtoni mund të zhytë pjesën tjetër të botës në krizë, raporton abcnews.al

Natyra e paimagjinueshme e këtyre pasojave është se politikanët e Uashingtonit, përgjithësisht pas një periudhe përplasjesh dhe koncesioni, ndërmarrin hapa të vështirë dhe votojnë në fshehtësi për të rritur tavanin e borxhit. Por këtë herë është ndryshe.

Republikanët po refuzojnë të ndërmarrin hapa të tillë sepse sipas tyre demokratët e Presidentit Joe Biden kanë bërë shpenzime të shumta që do të rrisin borxhin kombëtar-që aktualisht është në gati 29 trilionë dollarë.

Pozicioni i tyre është thellësisht hipokrit. Si fillim, demokratët votuan disa herë për të rritur kufirin e borxhit. Por më shumë se kaq, kufiri i borxhit duhet të rritet për të paguar detyrimet që vetë republikanët morën përsipër duke votuar për shkurtime masive të taksave që favorizuan të pasurit nën udhëheqjen  e presidentit Donald Trump.

Është e njëjta gjë sikur vendi të argëtohet për një javë në Las Vegas dhe të refuzojë të paguajë faturën e kartës së kreditit.

Por republikanët duan të heqin dorë nga përgjegjësia dhe të akuzojnë demokratët për falimentimin e vendit, pasi Biden pezulloi një ofertë prej 4 trilionë dollarësh për të rindërtuar ekonominë dhe për të ndihmuar amerikanët më pak të pasur.

Për arsye se është diçka me rrezik, ata e dinë se demokratët nuk do të kenë zgjidhje tjetër në fund, përveçse të bien dakord për rritjen e kufirit të borxhit  dhe të paguajnë çmimin politik, raporton abcnews.al

Nuk ka rrugëzgjidhje tjetër

“Qeveritë që veprojnë vetëm nuk mund t’i kapërcejnë dot problemet me të cilat ballafaqohet bota jonë,”  tha Ministri i Jashtëm kanadez Marc Garneau i Asamblesë së Përgjithshme të OKB -së të hënën.

“Unë e kam kuptuar se ne të gjithë vijmë nga i njëjti vend dhe se nuk kemi, sinqerisht, asnjë vend tjetër për të shkuar, dhe se duhet të gjejmë një mënyrë për t’u kuptuar me njëri -tjetrin,” tha ai. “Hapësira ofron perspektivën unike të të parit përtej kufijve kombëtarë.”

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *