2 Dhjetor, 2022

SHBA, milionat e vjedhura për COVID-in: Shifra tronditëse e dalë nga Shërbimi Sekret

 SHBA, milionat e vjedhura për COVID-in: Shifra tronditëse e dalë nga Shërbimi Sekret

Gati 100 miliardë dollarë u vodhën nga programet e ndihmës shtetërore për COVID-19, të cilat u krijuan për të ndihmuar kompanitë dhe njerëzit që humbën punën për shkak të pandemisë, njoftoi Shërbimi Sekret Amerikan.

Vlerësimi bazohet në rastet e analizuara nga ky Shërbim dhe të dhënat nga Departamenti i Punës dhe Administrata e Biznesit të Vogël, tha Roy Dotson, koordinator kombëtar për zbulimin e mashtrimit gjatë pandemisë, raportoi AP.

Shërbimi Sekret nuk ka përfshirë në raport rastet e mashtrimit për shkak të pandemisë që po përpunohet nga Ministria e Drejtësisë, pretendon Zëri i Amerikës.

“Shuma e vjedhur nga programi i ndihmës pandemike tregon se madhësia e madhe e fondeve është joshëse për kriminelët”, tha Dotson.

Shërbimi Sekret thotë se ka më shumë se 900 hetime kriminale aktive për mashtrime të lidhura me pandeminë, me raste në secilin shtet, dhe rreth 100 persona janë arrestuar deri më tani.

Departamenti i Drejtësisë tha javën e kaluar se departamenti i tij i mashtrimit kishte ndjekur penalisht më shumë se 150 të pandehur në më shumë se 95 çështje penale dhe se sekuestroi më shumë se 75 milionë dollarë para të gatshme të marra nga fondet false nga Programi i Mbrojtjes së Pagave, si dhe një sërë pasurish të paluajtshme dhe sende luksoze. të blera nga këto fonde.

“A mund ta ndalojmë mashtrimin? Jo, por unë mendoj se ne patjetër mund të ndjekim penalisht ata që duhet të ndiqen penalisht dhe ne mund të bëjmë çmos për të rikuperuar sa më shumë nga fondet e përvetësuara që synojnë të korrigjojnë efektet e pandemisë,” tha Dotson.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *