2 Prill, 2023

“Serbët kanë mbetur 100 vjet mbrapa, do të derdhet gjaku deri në gju”

 “Serbët kanë mbetur 100 vjet mbrapa, do të derdhet gjaku deri në gju”

Koča Popovićin është një nga personalitetet më interesante të politikës jugosllave.

Luftëtar i Spanjës, student i Sorbonnës, komandant i partizanëve kundër nazistëve, ushtarak, diplomat dhe ministër i Jashtëm jugosllav, kritik ndaj Josip Broz Titos dhe mbi të gjitha kundërshtar i nacionalizimit dhe hegjemonizimit serb.

Më 1972 Koča Popović dha dorëheqje nga posti i anëtarit të Kryesisë së Jugosllavisë dhe u largua nga politika.

Në mars të vitit 1989, Koča Popović godet frontalisht Slobodan Miloševićin. Atëbotë udhëheqja serbe kishte hequr autonominë e Kosovës.

Disa nga mendimet e Koča Popovićit:

“-Miloševići ka qenë një mi i bankave, për shkak të tij do të derdhet gjaku deri në gju.

– Ju e dini se jam i lindur në Beograd, por nuk jam serbomadh. Jam kosmopolit. (…)

Çfarë po ndodh tani në Serbi nuk është aspak simpatike. Është program i rrezikshëm nacionalist.

– Bashibozukët, të neveritshmit, fundërrinat janë ngritur në këmbë për të rindërtuar Mbretërinë e Dushanit.

Serbët janë vetëm kundër atij që dëshiron bile pak t’i bëjë të arsyeshëm, ndërsa me entuziasëm i brohorasin atij që i bën budalla, i kthen prapa dhe u shkakton fatkeqësi.

E dhimbshme që serbët në kuptimin civilizues dhe kulturor kanë mbetur si para 100 vitesh.

Ata nuk janë në konflikt me botën, por me veten e tyre, duke u kthyer te shajkaça dhe opinga prej të cilave mezi kanë dale”, deklaronte ai atëherë.

Fatkeqësisht parashikimet e tij dolën.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *