9 Qershor, 2023

“Sekreti? Jam i qetë, nuk kam lënduar askënd”: Burri më i vjetër në botë ndahet nga jeta pak ditë përpara se të mbushte 113 vjeç

 “Sekreti? Jam i qetë, nuk kam lënduar askënd”: Burri më i vjetër në botë ndahet nga jeta pak ditë përpara se të mbushte 113 vjeç

Burri më i vjetër në botë, Saturnino de la Fuente Garcίa, ka vdekur në moshën 112 vjeç e 341 ditë, njoftoi Guinness.

Babai i tetë fëmijëve ndërroi jetë në shtëpinë e tij në qytetin verior spanjoll të Leon të martën në mëngjes.

Ai u konsiderua si njeriu më i vjetër në botë në moshën 112 vjeç e 211 ditë.

Ai do të festonte 113-vjetorin e lindjes muajin e ardhshëm.

I pyetur për sekretin e jetëgjatësisë së tij, Saturnino tha kohë më parë: “Një jetë e qetë dhe pa lënduar askënd”.

Ndërkohë, rekordi si gruaja më e vjetër në botë mbahet nga francezja Jean Kalman, e cila jetoi 122 vjet e 164 ditë deri kur vdiq në vitin 1997.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *