24 Mars, 2023

Rusia hedh edhe një hap tjetër

 Rusia hedh edhe një hap tjetër

Rusia dhe Bjellorusia nisën sot stërvitjet e përbashkëta ushtarake, një hap që ka ngritur prej kohësh shqetësime në vendet perëndimore me frikën se Moska po planifikon një përshkallëzim të madh në konfliktin në Ukrainë.

Stërvitjet, të cilat do të vazhdojnë deri më 20 shkurt në Bjellorusi, fokusohen në “shtypjen dhe zmbrapsjen e agresionit të jashtëm”, ​​tha në një deklaratë Ministria ruse e Mbrojtjes.

Ushtarët do të praktikojnë përforcimin e seksioneve të kufirit të Bjellorusisë për të bllokuar dërgimin e armëve dhe municioneve në vend, midis skenarëve të tjerë, tha ai.

Kjo ka përkeqësuar lidhjet thellësisht të tendosura midis Rusisë dhe Perëndimit, i cili e akuzon Moskën se ka grumbulluar rreth 100 000 trupa rreth kufijve të Ukrainës për një pushtim të mundshëm.

Sekretarja e Jashtme britanike, Liz Truss, është sot në Moskë për bisedime me homologun e saj rus për t’i kërkuar Kremlinit të mos sulmojë ose të përballet me “pasoja masive” nga sanksionet perëndimore.

Moska dhe Minsku nuk kanë bërë të ditur se sa trupa po marrin pjesë në stërvitje, por Shtetet e Bashkuara thonë se Rusia po planifikonte të dërgonte 30 000 trupa në disa rajone në ish-Bjellorusinë Sovjetike.

Duke iu përgjigjur shqetësimeve perëndimore, Kremlini këmbëngulur se nuk ka ndërmend t’i lërë trupat përgjithmonë në Bjellorusi.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *