28 Shtator, 2023

Rusia e ka mposhtur tashmë Europën edhe pa luftë

 Rusia e ka mposhtur tashmë Europën edhe pa luftë

Nga Jonathan Holslag, Euobserver

Pavarësisht nëse Vladimir Putin i tërheq apo jo trupat e tij nga Ukraina, kjo është hera e dytë që ai ka vendosur Europën përballë një realiteti shumë të dhimbshëm. Ne po përballemi me një realitet në të cilin Rusia, pavarësisht se ekonomia e saj është e njejtë me të Portugalisë, mund të frikësojë një kontinent falë rezervave të energjisë dhe gatishmërisë së saj për të projektuar fuqi të madhe ushtarake.

Sigurisht, çdo pushtim rus i Ukrainës do t’i kushtonte vendi një miliarda dhe me gjasë do të degradonte në një luftë shkatërruese. Pushtimi nuk ka gjasa të jetë opsioni i preferuar i presidentit Putin. Megjithatë, kjo lojë përfshin një pjesë tjetër të ekuacionit.

Nëse Rusia pushton Ukrainën, kostot për Europën do të jenë po aq shkatërruese.

Ai do t’i detyrojë vendet europiane që varen nga gazi të gjejnë alternativa të tjera duke shpenzuar miliarda të shumta në infrastrukturë, tubacione, mbi stacionet e pompimit, deri te depot. Rusia mbetet gjithashtu një destinacion kryesor eksporti dhe një furnizues i burimeve të tjera përveç naftës dhe gazit. Ndërsa Kremlini ka përgatitur prej kohësh një shkëputje graduale nga Europa, e kundërta mbetet e paimagjinueshme për shumicën e europianëve.

Ndërsa një pjesë e konsiderueshme e popullsisë ruse do të mbështeste një ndërhyrje në pjesën lindore të Ukrainës, qytetarët në shumë vende europiane do ta kenë të vështirë të pranojnë faktin që  ushtarët të vdesin për atë që ata e konsiderojnë një vend të çuditshëm, periferik: Ukrainën.

Ka shumë liderë europianë që simpatizojnë Putin, deri në atë pikë sa u krijua përshtypja se ata ishin më të tërhequr nga lidershipi i fortë rus sesa nga liberalizmi perëndimor, raporton abcnews.al

Le të tregohemi të drejtë. Nëse, në këtë fazë, vendeve europiane do t’u duhej t’i bënin ballë një pushtimi të madh  rus, shumë ushtarë do të ishin  “ushqim për qentë”. Forcat tokësore të Europës Perëndimore kërkojnë paqe, mjetet e tyre të blinduara vështirë se janë të përshtatshme për luftë në fushat e betejës me baltë në Europën Lindore, fuqia e tyre e armënuk krahasohet me atë të Rusisë dhe infrastruktura e tyre komanduese dhe e komunikimit është shumë e ndjeshme ndaj luftës së pamasë elektronike të Rusisë. – aftësitë luftarake.

Shumë forca tokësore europiane po luftojnë me një kompleks grabitqarësh nga ‘Lufta Globale kundër Terrorit’. Ata janë mësuar të jenë superiorë, të paktën për sa i përket teknologjisë dhe fuqisë së armëve.

I gjithë mendësia strategjike në këtë drejtim është anuar drejt mbrojtjes. Fuqitë tokësore si Rusia janë stërvitur gjithashtu në goditje precize dhe me rreze të gjatë, duke përdorur breshëri raketash dhe artilerie dhe njësi të mëdha divizionesh, raporton abcnews.al.

Sakrificë dhe zhgënjim

Nëse gjithçka në Europë ka të bëjë me efikasitetin; forcat e armatosura si Rusia ende kanë faktor të sakrificës, tepricës dhe zhgënjimit. Luftërat e pastra nuk ekzistojnë në leksikun strategjik rus.

Europa ka mungesë në gjithçka. Edhe nëse përpiqet të shmangë përfshirjen e vijës së parë, as mbështetja nga prapa nuk do të jetë shumë e dukshme. Shumë vendeve u mungojnë raketat  dhe rezervat e tyre të municionit janë jashtëzakonisht të ulëta.

Avionët luftarakë të avancuar, të aftë për të depërtuar në mbrojtjen ajrore të Rusisë, janë të rrallë. Forcat speciale që do të ishin një aset thelbësor, ndodhen në Afrikë dhe po luftojnë për të tërhequr rekrutë të zotë.

SHBA-të po rimbushin ngadalë arsenalet e tyre, me municione të reja precize me rreze të gjatë, por do të preferojnë t’i dërgojnë ato në Paqësor.

SHBA-të kanë ka vendour në Europë, 70,000 trupa, qindra automjete të blinduara  dhe dhjetëra avionë luftarakë.

Megjithatë, kjo nuk është e mjaftueshme për të kundërshtuar një pushtim rus në një vend si Ukraina  dhe Uashingtoni thjesht nuk mund të përballojë një luftë me Rusinë tani që Kina është bërë kaq e fuqishme.

Ne duhet të reflektojmë se çfarë e shtyu Rusinë në grumbullimin e trupave ushtarake në kufirin e Ukrainës, dyshimet dhe frustrimet nga të dyja palët.

Ajo që është e qartë, megjithatë, është se ne po hyjmë në një turne të ri të politikës së fuqive të mëdha dhe se Europa nuk paraqitet si një ekip i fortë, i bashkuar.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *