24 Mars, 2023

Roli i dyshimtë i Turqisë dhe lojërat e “terrorizmit shtetëror” të Bjellorusisë në kufirin me Poloninë

 Roli i dyshimtë i Turqisë dhe lojërat e “terrorizmit shtetëror” të Bjellorusisë në kufirin me Poloninë

Alexander Lukashenko krijoi të njëjtën skenë si të emigrantëve në “Evros” në kufirin Bjellorusi-Poloni. BE-ja ka ana tjetër ka akuzuar presidentin bjellorus për instrumentalizimin e emigracionit.

Ndërkohë, presidenti i Këshillit Europian Charles Michel dha një mesazh solidariteti në Varshavë gjatë takimit të tij me kryeministrin polak. “Ajo me të cilën ne po përballemi këtu dhe duhet ta bëjmë sa më të qartë është manifestim i terrorizmit shtetëror. “Kjo është gjithashtu një hakmarrje në heshtje nga ana e Lukashenkos për mbështetjen e zgjedhjeve demokratike dhe për mbështetjen e popullit të Bjellorusisë gushtin e kaluar ,” tha Morawiecki.

Kreu i grupit parlamentar të Partisë Popullore Europiane, Martin Weber, megjithatë foli për “kopje të shantazhit të Erdoganit”. Në të vërtetë, duket si déjà vu. Pyes veten, ku mbaron dhe ku fillon  angazhimi i presidentit turk?

Një nga miqtë e përjetshëm të presidentit të Bjellorusisë

Edhe Brukseli e karakterizon krizën si të rreme. Gjithsesi, pavarësisht të ftohtit, mijëra emigrantë ndodhen në kushte të vështira. Ata bërtasin “Gjermani, Gjermani”, duke shpresuar të arrijnë në një vend të Bashkimit Europian dhe të kërkojnë azil, duke shmangur vigjilencën e rojeve polake, raporton abcnews.al

Polonia refuzoi të autorizonte hyrjen në territorin e saj. Qindra policë, gardhe dhe tela me gjemba kanë bllokuar hyrjen e emigrantëve.

Por si u krijua ky tension?

Njerëz nga Azia, Afrika dhe Lindja e Mesme erdhën në Bjellorusi, duke iu afruar kufijve në mënyrë të koordinuar. Sipas autoriteteve polake, disa nga të arrestuarit thuhet se ishin detyruar ose të paktën ishin udhëhequr nga ushtarë bjellorusë. Kanë qenë ata pikërisht ata që, sipas dëshmive të tyre, i kanë sugjeruar kalimin e kufirit, duke u thënë se “ky është urdhër shtetëror” dhe “nuk ka rrugëdalje tjetër për ta”.

Varshava ka akuzuar hapur Rusinë dhe Turqinë, duke thënë se ato po bashkëpunojnë për transferimin e emigrantëve. Në të njëjtën kohë, nga Stambolli në Bjellorusi ka pasur dhjetëra fluturime të Turkish Airlines.

“Turqia, ashtu si Rusia, është ndër vendet e treta që Bashkimi Europian po monitoron për rolin e tyre të mundshëm në transportimin e emigrantëve në Bjellorusi”, tha Peter Stano, zëdhënësi i Komisionit për politikën e jashtme.

Vendet e BE-së në fund të fundit, do të vendosin sanksione të reja dhe jo vetëm kundër Minskut, pasi “radari” i Bashkimit Europian përfshin gjithashtu aeroportet që përdoren si qendra për transportin e njerëzve nga Siria, Iraku dhe Iraku, Afganistani për në Bjellorusi dhe prej aty në kufirin europian.

BE, po kërkon të vendosë sanksione më të ashpra kundër Bjellorusisë dhe mbylljen e plotë të hapësirës ajrore europiane për linjat ajrore që transportojnë emigrantë atje. Një zëdhënës i qeverisë nuk përjashtoi mundësinë që Polonia të mbyllte kufirin e saj me Bjellorusinë për herë të parë, raporton abcnews.al

Sanksionet e reja kundër Bjellorusisë pritet të finalizohen në Këshillin e Punëve të Jashtme të hënën e ardhshme. Presidentja e Komisionit Ursula von der Leyen njoftoi se si do të shqyrtohej mundësia e vendosjes së sanksioneve ndaj linjave ajrore të përfshira në kontrabandën e refugjatëve në Minsk.

“Por pse, kur refugjatët vijnë nga Turqia, BE siguron fonde për t’i mbajtur ata në Republikën Turke? Pse nuk po ndiqet e njëjta mënyrë edhe për Bjellorusinë, pyeti Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *