28 Nëntor, 2023

REAGIMI/ Isuf Kalo: E vërteta e fotos së Berishës me Enver Hoxhën dhe fotove në Pogradec

 REAGIMI/ Isuf Kalo: E vërteta e fotos së Berishës me Enver Hoxhën dhe fotove në Pogradec

Mjeku Isuf Kalo, njëkohësisht mik personal i Sali Berishës, ka reaguar pas publikimit të fotos së Sali Berishës me Enver Hoxhën.

Regimi i Isuf Kalos 

Ndjej detyre qytetare dhe  etike profesionale si ish mjek personal aso kohe  i Enver Hoxhes dhe familjes  se tij, prezent se bashku me kolegun tim Dr Sali Berisha ne fotot e botuara sot ne shtyp  te qartesoj opinion publik  lidhur me te vertetat dhe rrethanat ne te cilat ato jane realizuar.

Arsyja e prezences se Dr Sali Berishes ne to, ka qene kryesisht njohja e tij personale me te rene e Enverit, Liljana Hoxhen  e cila ishte aso kohe kryeredaktore e revistes se aterheshme “Shkenca dhe Jeta”, ne te cilen Dr Berisha ishte njeri prej  antareve aktiv te kolegjiumit.

Ajo dhe i shoqi Sokoli e paten ftuar miqesisht ate si edhe mua qe isha pervecse mjek i tyre, dhe kolege e mik i Saliut.

Edhe ne nje dreke familjare ne Valarek te Pogradecit, si dhe ne nje shetitje familjare te perbashket me varke qe jane ilustruaar me fotot respective. 

Kjo me qe  Dr Berisha njekohesisht ndodhej aso kohe gjithashtu me pushime ne ate qytet.

Ne foton tjeter ku duken  Enveri dhe Nexhmije Hoxha ne ecje  e siper dhe njekohesisht  Dr Berisha ne sfond, ky ka qene aty po ashtu i ftuar personalisht bashke me te ftuarit  e tjere nga Liljana dhe i shoqi ne ambientin familjar te shtepise se tyre ne Bllok thjesht per urim, per ti uruar ditelindjen e saj.

Koincidoi qe  Enveri me te shoqen erdhen  gjithashtu ne ate moment  per te uruar te rene.

Ata vetvetiu pershendeten sic eshte zakoni edhe te pranishmit e tjere aty ndonese nuk  ishin te njohur prej tyre personalisht me pare, por pa  u interesuar e pa biseduar vecanerisht me asnjerin prej tyre .

E verteta eshte qe Dr Sali Berisha ka konsultuar episodiksht si kardiolog disa te semure te Bllokut por asnjehere  personalisht Enver Hoxhen dhe as familjaret e  tij.

Ne dijenine time lidhjet e asaj kohe te Dr Berishes me  banore te vecante te Bllokut kane qene  te natyres profesionale pa kuontitacione te posacme  politike

Lutem per korrektese ndaj publikut botojeni edhe kete deshmi.   

Me nderime. Miqesisht 

Prof Dr Isuf Kalo 

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *