29 Nëntor, 2023

Pse sulmi i paralajmëruar i Putinit ndaj Ukrainës do të trondisë Amerikën dhe botën

 Pse sulmi i paralajmëruar i Putinit ndaj Ukrainës do të trondisë Amerikën dhe botën

Ashtu si diplomatët në një takim të minutës së fundit të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara po luteshin për paqe, raketat rus filluan të binin mbi Ukrainën.

Në një natë të tmerrshme, të shënuar nga një fjalim i presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky që ndihej si një eulogji për një demokraci, dekada paqeje midis kombeve në tokën evropiane përfunduan me shpërthime të forta në qytete të shumta të Ukrainës.

Brenda pak orësh, një video e drejtpërdrejtë tregoi një kolonë automjetesh ushtarake që kalonin në vend nga Bjellorusia, ku trupat ruse ishin grumbulluar.

Dhe shpërthimet me bubullimë ranë mbi kryeqytetin Kiev, ndërsa sirenat e sulmit ajror vajtuan, duke paralajmëruar një krizë të re të rrezikshme për një botë tashmë të tronditur nga trazirat.

Sulmi prej kohësh i frikshëm i presidentit Vladimir Putin do të ketë jehonë përtej Rusisë dhe fqinjit të saj demokratik. Do të sjellë pasoja, duke përfshirë rritje të dhimbshme në çmimet tashmë të larta të gazit për amerikanët dhe europianët që luftojnë për të larguar një pandemi që ndodh një herë në shekull.

Dhe mund të ringjallë një Luftë të Ftohtë që dikur dukej një relike e historisë, duke krijuar një përplasje të re të pasigurt midis SHBA-së dhe Rusisë, fuqive më të mëdha bërthamore në botë.

Presidenti Joe Biden do të zbulojë grupin më ndëshkues të sanksioneve të vendosura ndonjëherë kundër Rusisë, kur t’i drejtohet kombit ditën e sotme.

“Pushtimi ka filluar,” u tha gazetarëve Anton Gerashchenko, një këshilltar i ministrit të Brendshëm të Ukrainës, duke përshkruar sulmet me raketa në aeroportet dhe selitë ushtarake në Kiev, ndërsa ekipet e CNN në terren dëshmuan shpërthime dhe zjarr artilerie diku tjetër.

SHBA ka paralajmëruar se këto sulme mund të kushtojnë mijëra jetë civile.

Putini, në një fjalim të paplanifikuar televiziv, me pretendime të rreme për gjenocidin e kryer kundër rusëve etnikë në rajonet lindore të Ukrainës, deklaroi një operacion për “çmilitarizimin dhe denazifikimin e Ukrainës”.

Keqbërja e tij kujtoi manovrat e errëta të diktatorëve në vitet 1930, që e futën botën në luftë. Referenca e tij për nazistët ngriti idenë e spastrimeve politike dhe sugjeroi një mentalitet që në dukje i afrohej paranojës.

Ishte momenti surreal kur një lider i traumatizuar dhe i fiksuar nga kolapsi i Bashkimit Sovjetik, të cilin e dëshmoi si oficer i KGB-së në ish-Gjermaninë Lindore, nisi një betejë për t’u hakmarrë ndaj forcave të historisë dhe për të fshirë liritë dhe demokracinë të një populli të një kombi të pavarur, sovran.

Ukraina është një ish-republikë sovjetike që shkoi në rrugën e saj pas rënies së komunizmit dhe hoqi dorë nga armët bërthamore në këmbim të garancive të sigurisë të shkelura tani nga Moska.

Ukraina dëshiron një të ardhme në Perëndim, por Putin e sheh kërkimin e tij për demokraci si një kërcënim për sundimin e tij autokratik dhe dëshiron të sigurojë që ky shtet të mos e arrijë kurrë ëndrrën për anëtarësim në NATO.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *