29 Nëntor, 2023

Prokuroria do të thërrasë Berishën dhe Bashën. Procedohen penalisht Gazment Bardhi dhe Flamur Noka

 Prokuroria do të thërrasë Berishën dhe Bashën. Procedohen penalisht Gazment Bardhi dhe Flamur Noka

Nga Nikoll Lesi

Burime shumë të besuara thanë se prokuroria e Tiranës do të thërrasë si dëshmitarë, që kanë dijeni për ngjarjet ditën e djeshme (datë 8 janar 2022) te delia e PD-së, edhe shumë drejtues e deputetë të PD-së.

Policia e Shtetit dhe Prokuroria kanë punuar dje me orë të tëra duke mbledhur prova nga zyrat e PD-së, ku siç tashmë dihet kishte një protestë të organizuar nga ish-kryeministri Berisha.

Po kështu prokuroria ka sekuestruar serverin e kamerave të PD-së, por u ka kërkuar mediave që të dërgojnë pamje e foto nga gjithçka ndodhi në selinë qëndrore.

Prokuroria e Tiranës ka një barrë të madhe mbi supe jo vetëm për të mbledhur prova e fakte në lidhje me çka ndodhi, porse edhe për të hetuar në gjithanshmeri e panshmeri për të vënë para përgjegjsisë penale shkaktarët dhe autorët e kasaphanës në zyrat e PD-së.

Do të hetohet se kush e hodhi gazin lotsjellës nga zyrat e PD-së ndaj protestuesve, sikurse edhe cilët persona përdoren dajakun mbi protestuesit kur u ngjitën me shkallë në taracën e katit të dytë.

Si fillim policia ka proceduar Flamur Nokën si përsoni që ka garantuar mbarëvajtjen e protestës si dhe Gazment Bardhin e krahut të Bashës për lejimin e përdorimit të gazit lotsjellës nga zyrat e PD-së mbi protestuesit.

Mësohet se prokuroria do të thërrasë si dëshmitarë Sali Berishën dhe Lulzim Bashën.

 

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *