1 Tetor, 2023

PËRGJIMET/ Djali i Bledi Çuçit shërbente si ‘korrier’, biznesmeni: Vjen djali i Zhakut

 PËRGJIMET/ Djali i Bledi Çuçit shërbente si ‘korrier’, biznesmeni: Vjen djali i Zhakut

Djali i ministrit të Brendshëm Bledi Çuçi, Endi Çuci duke se ka shërbyer si transportues në grupin që merrej me kontrabandë medikamentesh gjatë kohës së pandesë së Covid-19. Dokumenti i publikuar sot nga kryedemokrati Sali Berisha tregon edhe një pjesë të përgjimeve mes personave të vënë nën hetim që tregon implikimin e djalit të ministrit Çuçi.

Konkretisht në një bisedë, biznesmeni Ndue Pulaj është regjistruar që flet me një tjetër shqiptare të identifikuar si Evisa Sulejmani, të cilës i thotë se do t’i dërgojë një medicament përmes djalit të Zhaklina Petos, pra Endit.

Në dokument shkruhet gjithashtu se hyrja e Endi Çuçit në Itali është bërë në mënyrë ilegale në maj të vitit 2021, kur kufijtë ishin të mbyllur për shkak të pandemisë së Covid-19.

Pjesë nga dosja:

Endi Çuçi, djali i Zhaklina Petos, që rezulton të ketë hyrë në mënyrë të parregullt në Itali më 04.05.2021, pra duke përdorur rekomandime falsë të dhëna nga mjekët. Emri i tij është përmendur për herë të parë në një bisedë mes Ndue Pulajt e Evisa Sulejmanit më 20 prill të vitit 2021.

Ndue Pulaj konfirmon që Evisa Sulejmanit do t’i dërgojë një porosi përmes Endi Çuçit.

Pjesë nga biseda:

Ndue Pula: Të dielën të sjell tamoxifene (medicament që përdoret tek të sëmurët me kancer gjiri)

Evisa Sulejmani: Të dielën?

Ndue Pulaj: Të dielën që vjen djali i Zhakut

Në telefonatën e radhës me Vladimir Peton, konfirmohet mbërritja e Endi Cuçit në Itali.

Çuçi është djali nga martesa e parë e ministrit Bledi Çuçi me juristen Zhaklina Peto. Ndërsa në aksionin e ndërmarrë nga Policia italiane, ishin të përfshirë edhe Aurel Vula (bashkëshorti i dytë i Zhaklina Petos) dhe Vladimir Peto, vëllai i Zhaklina Petos.

Aksioni për goditjen e grupit të trafikut të medikamenteve, u finalizua javën që shkoi edhe pse kishte nisur që në vitin 2020, ndërsa në pranga janë vënë 6 persona.

Nën hetim janë 82 shqiptarë, mes tyre mjekë dhe biznesmenë.

Mes mjekëve, emrat deri më tani u kanë dalë Edvin Priftit, Aurel Vulës, Ilir Broqajt dhe Vladimir Peto.

Biznesmenët nën hetim janë Aleksandër Gjoka dhe Ndue Pulaj.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *