27 Mars, 2023

Përçahet e djathta franceze, Le Pen tradhtohet nga mbesa rreth 3 muaj para zgjedhjeve

 Përçahet e djathta franceze, Le Pen tradhtohet nga mbesa rreth 3 muaj para zgjedhjeve

Vetëm pak ditë më parë, Marine Le Pen ende besonte tek ajo: “Mbesa ime Marion Maréchal, tha se mes meje dhe Zemmour do të mbështesë këdo që është në pozicionin më të mirë dhe më e pozicionuara jam unë, nuk ka dyshim”.

Por thuajse tre muaj para zgjedhjeve presidenciale në Francë, marrëdhënia e dy zonjave bionde është tensionuar në partinë e ekstremit të djathtë. Marion Marechal nuk e mbështet më “gjakun e saj”, tezen Marine, në fushatën elektorale për presidencën franceze.

Pa llogaritur që tezja e ka rritur si të ishte fëmija i saj dhe e ka ndihmuar të mësojë marifetet e politikës, ajo shfaqet më snob se ajo.

Ish-deputetja 32-vjeçare nga Vaucluse (Franca Jugore), shumë e dashur në qarqet e ekstremit të djathtë, ende heziton t’i bashkohet fushatës së Eric Zemmour, por sigurisht që nuk do të mbështesë as tezen e saj.

“Nëse mbështes Erikun, nuk do të jetë e drejtë që të më lejoni të shoh dhe të them ‘jam këtu’. Do të nënkuptojë kthimin në politikë dhe për rrjedhojë largimin nga “Issep” (shkollën e trajnimit politik që ai themeloi në Lion). Është një zgjedhje reale, një vendim i rëndësishëm”, tha ajo gjatë një interviste për “Le Parisien”.

Sa për Marine Le Pen, “Unë thashë se shpresoja për një bashkim të patriotëve menjëherë pas kandidatit më të mirë. Por ne mund të shohim që sigurisht nuk po marrim rrugën drejt bashkimit dhe nuk e di se kush është më i pozicionuari, fushata është ende e gjatë. Eric Zemmour ka një diferencë më të madhe për përparim midis klasave popullore dhe abstenuesve sesa ajo e Marine Le Pen midis shtresave të larta të popullsisë”.

Në moshën 22-vjeçare ajo u zgjodh deputete, duke fituar titullin e përfaqësuesit më të ri kombëtar që nga koha e Revolucionit Francez.

Marion Marechal iu bashkua partisë së tezes së saj, por kur u bë nënë, vendosi të kujdeset më shumë për familjen e saj. Për gazetën franceze “L’Express”, shkaqet e rivalitetit mes tezes dhe mbesës duhen kërkuar në strategjinë politike që ato ndjekin.

Marine Le Pen, e akuzoi mbesën e saj për një vendim “të dhunshëm dhe ekstrem”. “Unë dhe Marion kemi një histori të veçantë, sepse e kam rritur me motrën time në vitet e para të jetës së saj, kështu që (ajo që ajo tha) është diçka e dhunshme, ekstreme, e vështirë për mua”.

Ndërkohë, fushata e Zemmour ditët e fundit duket se ka ngecur, sondazhet i japin atij vetëm vendin e katërt, qartë pas Emmanuel Macron dhe Valérie Pécresse dhe Marine Le Pen, të rrethuar në pozitën e dytë (për zgjedhjet presidenciale për Elysée më 10 dhe 24 prill).

Ardhja e Gilbert Collard, eurodeputeti, i cili ka vendosur të largohet nga Marine Le Pen, dhe ai i Marion Maréchal, e cila është gjithnjë e më e mundshme, mund t’i japë një shtysë të re Zemmour, ndërsa Marine Le Pen ka frikë se Marion mund të sjellë me vete shumë anëtarë të Rassemblement kombëtare, duke dobësuar partinë.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *