21 Shtator, 2023

Paralajmërimi i pazakontë, Kina porosit qytetarët të sigurojnë ushqime e furnizime të tjera thelbësore për dimrin

 Paralajmërimi i pazakontë, Kina porosit qytetarët të sigurojnë ushqime e furnizime të tjera thelbësore për dimrin

Kina po u thotë familjeve që të rezervojnë ushqime dhe gjëra të tjera thelbësore ditore pasi moti i keq, mungesa e energjisë dhe kufizimet Covid-19 kërcënojnë të ndërpresin furnizimet.

Ministria e Tregtisë e vendit lëshoi ​​të hënën vonë një njoftim që udhëzon qeveritë lokale të nxisin njerëzit të grumbullojnë ‘nevojat e përditshme’, duke përfshirë perime, vajra dhe shpendë, në mënyrë që ‘të plotësojnë nevojat e jetës së përditshme dhe urgjencat’, shkruan Reuters.

Agjencia u kërkoi gjithashtu autoriteteve vendase të sigurohen që njerëzit të kenë një ‘furnizim të përshtatshëm’ të gjërave thelbësore këtë dimër deri në pranverën e ardhshme. Po kështu u kërkoi autoriteteve që të mbanin çmimet të qëndrueshme, që kanë qenë një burim ankthi në javët e fundit, pasi kostoja e perimeve është rritur në të gjithë Kinën për shkak të reshjeve jashtëzakonisht të mëdha që kanë dëmtuar të korrat.

Kina ka theksuar rëndësinë e ruajtjes së ushqimit dhe furnizimeve të tjera ditore në të kaluarën, por përfshirja e familjeve në deklaratën e fundit është shqetësuese.

Megjithatë reagimi i fortë në rrjetet sociale e media bëri që mediat shtetërore kineze të përpiqen të shuanin shqetësimet. Hu Xijin, redaktori i Global Times, një tabloid shtetëror, hodhi poshtë sugjerimet se njoftimi mund të lidhej me tensionet në rritje midis Pekinit dhe Taipeit.

Kina e konsideron Tajvanin një ‘pjesë të pandashme’ të territorit të saj, edhe pse Partia Komuniste Kineze nuk e ka qeverisur kurrë ishullin vetëqeverisës.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *