29 Nëntor, 2023

Oligarku Klodian Allajbeu, që paguan Enkel Demin, Batonin dhe Shkëlzenin me para të vjedhura

 Oligarku Klodian Allajbeu, që paguan Enkel Demin, Batonin dhe Shkëlzenin me para të vjedhura

Nga Adriatik Doçi

Klodian Allajbeu fut në xhep 1 milionë euro pa bërë asgjë me ‘bekimin’ e Beqjas dhe Manastirliut. Një pjesë të parave ua jep Andi Telës, Enkel Demit, Batonit dhe Shkëlzenit. SPAK i dorëzuar?!

Vijoj të besoj se në vend të Saimir Tahirit sot duhet të ishin në burg Ilir Beqja dhe Ogerta Manastirliu për kalimin e qindra milionë eurove para publike në llogaritë e një çete klientësh. Kontrolli i Lartë i Shtetit ka konstatuar se oligarku Klodian Allajbeu, i cili financon në mënyrë të kamufluar Shkëlzen Berishën e non-gratës, ka marrë të paktën 1 milionë euro nga paratë publike, pa bërë asgjë, përmes koncesionit të dyshimtë me vlerë 80 milionë euro për e shërbimin e hemodializës, për të sëmurët nga veshkat.

Paratë kanë avulluar përmes kompanisë “DiaVita”, e cila i ka rrënjët në një kioskë në Berat, por që kamuflohet deri në Holandë dhe parajsa fiskale. Pas ‘DiaVita” qëndron oligarku Klodian Allajbeu, një nga sfidat më të mëdha të SPAK-ut dhe shtetit ligjor në Shqipëri.

KLSH ka konstatuar se kompania e Allajbeut i ka përfituar paratë pa ka kryer asnjë shërbim, falë qëndrimit pasiv të ish ministrit të Shëndetësisë, Ilir Beqaj dhe më pas të pasardhëses së tij, Ogerta Manastirliu. Në këtë operacion përvetësimi të parave publike kanë marrë pjesë edhe disa gjyqtarë të korruptuar të Apelit në Durrës.

Veprimtaria grabitqare e Klodian Allajbeu vijon prej të paktën 15 vitesh dhe shtrihet në disa sektorë, që nga tendenca për monopolizimin e tregut të spitalit privat, zaptimin e ambienteve të Spitalit Ushtarak në funksion të Spitalit Amerikan, koncesione dhe tendera klienteliste në shëndetësi me vlerë qindra miliona euro, kapjen e shërbimeve të caktuara shëndetësore të cilat duhet të ofroheshin nga sektori publike, monopolizim të tregut Agro-Ushqimor të Tiranës përmes kompanisë EKMA etj.

Dhe ju çuditeni që Allajbeu paguan Baton Haxhiun me pagë 18 milionë lekë në muaj si drejtor i marketingut në Spitalin Amerikan. Ai paguan në të gjithë krahët. Pse nuk e përmend kurrë Sali Berisha, Lulzim Basha, Ilir Meta, Mona apo qeveria?! Berishës i ka mbuluar të birin me para. Të tjerët merreni me mend vetë.

Si drejtorë marketingu në Spitalin Amerikan, Klodian Allajbeu, paguan edhe dy gazetarët, Andi Telën dhe Enkel Demin, me pagë 3.7 mijë USD secili në muaj. Dhe ju thoni pse në Shqipëri nuk ka gazetarë si Imer Mushkolaj i Kosovës që të bëjë pyetje? Si të shesësh profesionin duke mbushur gojën me paratë që vidhen në arkën e shtetit, me çfarë do ta bësh pyetjen, apo me by…

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *