9 Qershor, 2023

Një “i dërguar” ilegal në kufirin Kosovë – Serbi

 Një “i dërguar” ilegal në kufirin Kosovë – Serbi

Ballkanit i duhej vetëm kjo – ndërhyrja e njerëzve të Trump, pengimi i politikës së jashtme të qeverisë amerikane, ngacmimi i liderëve politikë dhe qytetarëve të Kosovës dhe Serbisë. Në një kohë kur gjithçka po digjet, nga Bosnja, Mali i Zi e deri te Kosova, ish-presidenti po dërgon emisarë që po mbushin karburant në terren të djegur.

Ndonëse kanë kaluar gati 10 muaj që kur Donald Trump nuk është në Shtëpinë e Bardhë, ai po përpiqet të ndjekë, sipas tij, “politikë presidenciale” nga pasuria e tij Mar-a-Lago në Florida, duke e dërguar pasardhësin e tij në Kosovën e nxehtë, në kufiri serb.

Trump tha në një deklaratë: “Sot (11 nëntor), i dërguari-ambasadori im Ric Grenell vizitoi kufirin ndërmjet Kosovës dhe Serbisë për të ndihmuar të dy vendet të punojnë së bashku në rrugën drejt paqes.

Richard Grenell ishte një i dërguar special për bisedimet e paqes Serbi-Kosovë gjatë presidencës së Trump. Ndaj, ai mund të vinte në kufi vetëm privatisht, gjë që nuk e pengoi të mbajë një konferencë për shtyp: “Kam ardhur këtu se jemi të shqetësuar!”

Sipas Trump, ai është i mërzitur sepse “qytetarët e mëdhenj të Serbisë dhe Kosovës kanë kapërcyer pengesa të mëdha në përpjekjen e tyre për normalizim ekonomik. Marrëveshjet e ndërmjetësuara nga administrata ime janë historike dhe nuk duhet të braktisen, shumë jetë janë në rrezik.”

Një vit më parë në Uashington, përfaqësuesit e Kosovës dhe Serbisë nënshkruan marrëveshjen për bashkëpunim ekonomik, në prani të presidentit Trump dhe nën mbikëqyrjen e Richard Grenell, i cili edhe pse pa asnjë kualifikim, ishte ambasador i SHBA-së në Gjermani dhe më vonë, drejtor i shërbimeve të inteligjencës kombëtare.

Trump më pas pretendoi se ai kishte merita për ndalimin e vrasjeve shekullore mes serbëve dhe shqiptarëve.

Ajo që është e çuditshme, dhe ndoshta e paligjshme, është se si Trump ashtu edhe Grenell humbën rolet e tyre kur Trump u largua nga Shtëpia e Bardhë më 20 janar 2020.

Që atëherë, të dy janë qytetarë privatë, kështu që pyetja logjike është nëse Trump po krijon një qeveri në hije, detyra e së cilës është të frenojë administratën Biden. Për shembull – njerëzit e Trump janë në Brazil duke këshilluar Presidentin Bolsonar se si të fitojë zgjedhjet.

A po shkelin ligjin Trump dhe Grenell?

Së paku, Trump dhe Grenell po përpiqen të ndjekin politikën e jashtme, e cila është një shkelje e qartë e ligjit të Logan, i cili thotë: “Çdo qytetar i Shteteve të Bashkuara, kudo që të jetë, i cili, pa autoritetin e qeverisë së Shteteve të Bashkuara, drejtpërdrejt ose indirekt inicion ose drejton çdo korrespondencë ose marrëdhënie me ndonjë qeveri të huaj ose ndonjë nga zyrtarët ose agjentët e saj, me qëllim që të ndikojë në masat ose sjelljen e ndonjë qeverie të huaj ose ndonjë prej zyrtarëve ose agjentëve të saj, në lidhje me çdo mosmarrëveshje ose kundërshti me Shtetet e Bashkuara, ose për anulimin e masave të Shteteve të Bashkuara, do të dënohen me gjobë sipas këtij Titulli ose me burgim për një afat jo më shumë se tre vjet, ose do të marrin të dy dënimet.”

 Çfarë po bëjnë Vjosa Osmani dhe Dua Lipa së bashku në Uashington?

Ndërkohë, presidentja e Kosovës Vjosa Osmani ka qenë shumë e suksesshme në Uashington, ku është duke biseduar me përfaqësues të administratës së Bidenit dhe me panele vizitore.

Në një qëndrim të organizuar me kujdes në kryeqytetin amerikan, presidentja Osmani ndihmohet nga këngëtarja e njohur Dua Lipa, e cila natyrisht nuk është e përfshirë në bisedime zyrtare, por përfaqëson Kosovën në panele dhe OJQ.

E pyetur nga gazetarët se pse Kosova nuk e lejon formimin e Asociacionit të Komunave Serbe në veri të Kosovës, Vjosa Osmani është përgjigjur:

“Sepse ne nuk duam të kemi Republikën Srpska në vendin tonë. Hidhini një sy se çfarë po ndodh në Bosnje. Dodik dëshiron të shkatërrojë gjithçka, ai po punon për shpërbërjen e Bosnjes. Dëshiroj t’ju kujtoj se gjithçka filloi nga komuniteti i komunave serbe brenda Bosnjes, përfundoi me entitetin Republika Srpska dhe tani ai ent dëshiron të ndahet nga Bosnja. Ne nuk duam të shohim një skenar të tillë në Kosovë”.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *