2 Shkurt, 2023

Nga etja, urinimi te infeksionet: Shenjat që po ju paralajmërojnë se keni diabet

 Nga etja, urinimi te infeksionet: Shenjat që po ju paralajmërojnë se keni diabet

Simptomat e diabetit – një gjendje shqetësuese, por e zakonshme mjekësore – mund të ndodhin me kalimin e kohës ose mund të shfaqen shpejt. Llojet e ndryshme të diabetit mund të kenë shenja të ngjashme ose të ndryshme.

Simptomat paralajmëruese janë:

– etje ekstreme

– gojë e thatë

– urinim i shpeshtë

– uri

– lodhje

– sjellje nervoze

– shikim i turbullt

– plagët nuk shërohen shpejt

– kruajtje e lëkurës ose lëkurë e thatë

– infeksione maja.

Shenja të tjera paralajmëruese të diabetit të tipit 1:

– humbje e papritur e peshës

– infeksion maja te vajzat para pubertetit

– simptoma të ngjashme me gripin, duke përfshirë të vjella, frymë që mban erë, probleme me frymëmarrjen dhe humbje e vetëdijes.

Shenja të tjera paralajmëruese të diabetit të tipit 2:

– infeksione të vazhdueshme ose plagë që shërohen ngadalë

– probleme me zemrën

– ndërlikime që shoqërohen me rritje të nivelit të sheqerit në gjak.

Dieta, aktiviteti fizik dhe monitorimi i kujdesshëm janë të rëndësishëm nëse keni diabet, pa marrë parasysh llojin e tij. Për të tjera trajtime, si marrja e insulinës, do të duhet të konsultoheni me mjekun specialist.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *