2 Shkurt, 2023

Nëse këtë e bëni gjatë gjumit, mund t’ju rrezikohet shëndeti

 Nëse këtë e bëni gjatë gjumit, mund t’ju rrezikohet shëndeti

Shumica e problemeve shëndetësore lidhen me disa nga çrregullimet e gjumit, dhe kjo është veçanërisht e vërtetë për sëmundjet kardiovaskulare. Mjekët thonë se ajo që bëjmë gjatë gjumit mund të jetë një tregues i problemeve të mundshme të zemrës.

Nëse dhe rrotullohesh shpesh në shtrat, mund të ketë pasoja negative për shëndetin e sistemit kardiovaskular, kanë treguar studimet e fundit. Nëse keni vështirësi të bini në gjumë ose të zgjoheni shpesh gjatë natës, presioni i gjakut do të rritet.

Kjo rritje e presionit nuk është e mirë për shëndetin e zemrës, gjë që çon në rritjen e rrezikut të sëmundjeve kardiovaskulare. Studimet shkencore kanë treguar gjithashtu se pagjumësia lidhet me hipertensionin dhe sëmundjet e zemrës.

Një studim i kohëve të fundit në revistën Sleep Advances zbuloi se pagjumësia mund të rrisë rrezikun e dështimit të zemrës, goditjes në tru dhe sulmit në zemër. Studiuesit përfshinë 1082 pacientë që kishin një atak në zemër ose një lloj ndërhyrjeje që trajtonte problemin e arterieve të bllokuara.

Kur krahasuan pacientët që kishin pagjumësi me ata që nuk kishin, u zbulua se kjo gjendje lidhet ndjeshëm me efektet anësore kronike të zemrës – edhe pasi të merren parasysh faktorët e rrezikut kardiovaskular, sëmundjet shoqëruese dhe simptomat e ankthit dhe depresionit.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *