27 Mars, 2023

Nëna e tij u gjet e pajetë në Himarë, Ilir Hoxholli i shkruan Pirro Dhimës: Ajo që të rriti, vdiq, ti e kishe për turp të quheshe shqiptar

 Nëna e tij u gjet e pajetë në Himarë, Ilir Hoxholli i shkruan Pirro Dhimës: Ajo që të rriti, vdiq, ti e kishe për turp të quheshe shqiptar

Bamirësi Ilir Hoxholli i shkruan një mesazh Pirro Dhimës, për ndarjen nga jeta të nënës së tij e cila u gjet e pajetë sot në Himarë.

Lajmin e konfirmoi dhe Policia, e cila tha se kishte dyshime se 75 vjeçarja kishte ndërruar jetë prej 3-4 ditësh.

Ndryshe nga mesazhet formale të ngushëllimit, Hoxholli i shkruan Pirro Dhimës për nënën që e rriti dhe e lindi shqiptar, kombësi të cilën ai e mohoi dhe u deklarua grek. Megjithatë, nëna e tij jetonte e vetme në Himarë dhe sot komshinjtë e gjetën të pajetë.

Pirro Dhima është fitues olimpik i peshëngritjes, sport në të cilin ka fituar tre herë medalje ari.

Mesazhi i bamirësit Ilir Hoxholli:

Hej “Kampion” nena ajo qe te rriti, vdìq, e gjeten komshinjte. Sot eshte dita fiks, nje Tetor, dita te moshuarve. E kishe per turp te quheshe shqiptar “kampion” por nenen, nenen mos e harro, se te mbajti ne bark 9 muaj, te dha qumesht, te beri te forte “kampion”, qumeshti dhe sakrificat e saja te ben ky qe je sot. E di pse shkruajta per ty “kampion” qe te kuptojme ne te tjeret se si nuk duhet te jemi ne jete “kampion”.

Se jeta nuk eshte medalje, fame, e te besh moral, kur nenen tende e ke harruar. E gjeten komshinjte te dekompozuar, mbase sa dite me pare ka vd ekur, mbase nje gote uje do te deshironte ne fund. Iku shpetoi ajo nene dhe shume te tjera nga kampionet e televizioneve, nga medaljet, dekoratat, nga hipokritet qe nenat e tyre i kane nxjerre nga shtepite.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *