21 Shtator, 2023

Ndragheta në gjyq: detaje të frikshme

 Ndragheta në gjyq: detaje të frikshme

Qen të ngordhur në pragun e derës, xhamat e thyer me çekiç, armët e fshehura në kapelat në varreza, ryshfet ndaj gjyqtarëve dhe certifikata false mjekësore që lejojnë vrasësit të shpëtojnë nga burgu.

Dhjetëra të penduar nga Ndrangheta kanë folur për këto dhe shumë të tjera që nga janari në gjyqin më të madh të mafies italiane në tre dekadat e fundit. U zbuluan frikësime, blerje votash, kontrabandë droge dhe vrasje.

“Ata u takuan në sheshin Morelli dhe u ftuan të provonin rikotën në fermë, ku u vranë, u dogjën dhe u shkrinë”, tha i penduari Andrea Mantella, duke përshkruar vrasjen e dy vëllezërve në vitin 1988.

“Ndrangheta, organizata më e fuqishme mafioze e Italisë, është subjekt i një “gjyqi maksimal” të 355 të pandehurve në rajonin e varfër jugor të Kalabrisë, krahina e tyre.

Duke u zgjeruar shumë larg rrënjëve të saj rurale, Ndrangheta tani dominon tregtinë evropiane të kokainës dhe ka infiltruar në shumë sektorë të ekonomisë legale në të gjithë Italinë dhe jashtë saj.

Ajo ndihmohet nga kontaktet e ngushta me politikanë dhe biznesmenë dhe një kontroll i fortë në Kalabri.

Dëshmia e rreth 58 informatorëve mafiozë që përfundoi këtë muaj, e kryer përmes një video-lidhjeje, ekspozoi brutalitetin e Ndrangheta-s, por edhe ndikimin tinëzar që grupi ka në shoqërinë në tërësi.

Gjyqi përqendrohet në një provincë në Kalabri, Vibo Valentii, klanet familjare të së cilës dominohen nga Luigi Mancuso i njohur si Chief, 67 vjeç, i cili është gjithashtu në gjyq pasi kreu një dënim me 19 vjet burg në 2012 për kontrabandë droge dhe mizori mafioze.

“Pa pëlqimin e Luigi Mancuso-s, nuk mund të hapësh asnjë biznes,” dëshmoi nipi i tij Emanuele Mancuso në mars.

Të pandehurit e pseudonimeve shumëngjyrëshe si “Kofsha e Qengjit”, “Dragi”, “Vuk” dhe “Cjedilo”, shumë prej të cilëve janë të lidhur, janë bosët dhe operativët e dyshuar. Ndihmësit e tyre nga shërbimi civil janë gjithashtu në listë.

Ata akuzohen për blerje armësh, manipulim votash apo transmetim mesazhesh. Disa dyshohet se mblidhnin dhe shpërndanin para te të burgosurit, punonin si kontabilistë ose bashkëpunonin me mafien në rajone të tjera. Disa, nga ana tjetër, vendosën objektiva për zhvatje dhe prita të planifikuara.

Ndrangheta është aq e ndërthurur me ekonominë vendase saqë është pothuajse e pashmangshme.

Gjykata dëgjoi dëshmitë për ambulancat që transportonin drogë, ujitnin plantacionet e marijuanës dhe emigrantët e mbytur e të varrosur pa arkivole.

Mantella, një anëtar i rangut të lartë të mafias që pranoi vrasjet e shumta, tha se 70,000 euro ishin paguar për ta liruar nga burgu në një klinikë ku ai “bëri atë që donte”, duke dëshmuar ndikimin financiar të Ndrangheta-s.

Mantella dhe një dëshmitar tjetër dëshmuan gjithashtu se Ndrangheta i pagoi 50,000 euro ish-senatorit dhe avokatit Giancarlo Pittelli.

Të pandehurit përfshijnë oficerë policie, personel gjykate, kryetarë bashkie dhe zyrtarë të tjerë, disa prej të cilëve dyshohet se janë takuar me mafiozët në lozhat ilegale masonike.

Gazetari kalabrez Consolato Minniti i tha AFP se ky gjyq fillimisht shkon mbi anën e armatosur të Ndrangheta-s.

“Deri më tani, gjyqtarët zakonisht kanë shënjestruar ata që qëllojnë,” tha ai.

Lidhjet e ngushta me mafian nuk janë asgjë e re. Në 30 vitet e fundit, 110 këshilla të qytetit të Kalabrisë janë shpërbërë pasi janë infiltruar nga mafia, rreth tre herë, përfshirë Lamezia Terme ku po zhvillohet gjyqi.

Vendlindja e familjes Mancuso, Limbadi, ishte i pari. Administrata e tij u shpërbë në vitin 1983 nga presidenti Italian, pasi bosi i arratisur Francesco “Ciçio” Mancuso u zgjodh kryetar bashkie në mungesë.

Aktakuza në faqen 351 tregon se Ndrangheta nuk ka frikë nga asgjë për të arritur qëllimet e saj.

Përdoren taktika të ndryshme për të zhvatur paratë publike, për të detyruar pronarët të shesin asetet e tyre nën vlerën e tregut, për të bindur bizneset që të bëhen furnizues mafiozë ose për të aplikuar fajde me norma interesi ndonjëherë edhe më shumë se 200 për qind.

Para dyerve të atyre që rezistonin, gjendeshin qen të ngordhur, apo koka dhie, duke kërcënuar me telefon, duke i rrahur, duke u djegur makinat, duke u hedhur bomba molotovi.

Të dyshuarit janë në gjyq për pesë vrasje, duke përfshirë një anëtar të Ndrangheta-s, i cili u vra në 2002 sepse ishte homoseksual.

Mafiozi homoseksual u varros dhe më vonë u mbulua me asfalt, tha informatori Mantella.

Nga viti 1983 deri në vitin 2018, në Kalabri janë kryer 1320 vrasje të lidhura me mafian.

Aktakuza përfshin gjithashtu një episod nga maji 2017 kur një anëtar i Ndrangheta-s thirri vëllain e një gruaje që humbi 7,000 euro marihuanë në një operacion policor.

“Le të përpiqemi t’i kthejmë ato para ose motra juaj do të përfundojë në një shtyllë çimentoje,” tha telefonuesi, pasi regjistroi bisedën. “Këta njerëz nuk bëjnë shaka”.

Gjyqi vazhdon.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *