28 Nëntor, 2023

Ndahet nga jeta poeti i njohur Bardhyl Londo

 Ndahet nga jeta poeti i njohur Bardhyl Londo

Poetët e duan tmerrësisht pranverën por poeti ynë Bardhyl Londo nuk priti.

Iku na jeta këtë mëngjes dimri duke na thënë “Lamtumirë”, por duke na lenë pas mijëra vargje, dhjetra libra, miliona emocione.

Bardhyl Londo nuk jeton më por pafund do mbetet gjallë emri i tij!

Ai u nda sot nga jeta, pasi vuante prej disa kohësh nga një sëmundje.

Bardhyl Londo lindi në vitin 1948 në Përmet. Studioi për gjuhë dhe letërsi në Universitetin e Tiranës.

Pas mbarimit të fakultetit ai punoi për disa vite mësues në Përmet dhe më pas për gazetën letrare “Drita”.

Për disa kohë ka qënë kryetar i “Lidhjes së Shkrimtarëve dhe Artistëve” (LSHA).

Krijmtaria e tij letrare përfshin 8 vëllime me poezi si edhe disa romane. Është fitues i çmimit “Migjeni”.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *