2 Prill, 2023

Miss-i i parë i Turqisë, shqiptarja Haxhire Mirushi

 Miss-i i parë i Turqisë, shqiptarja Haxhire Mirushi

Bukuroshja shqiptare ishte me prejardhje nga Filati i Çamërisë, e cila bashkë me familjen e saj jetonte në Izmir.

Babai i saj, Xhevat Mirushi njihej si patriot dhe atdhetar i rezistencës për shpërnguljen e çamëve nga trojet e tyre etnike nga vitet 1920 – 1923.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *