3 Shkurt, 2023

Marshi 20-vjeçar i Vladimir Putin-it drejt luftës në Ukrainë dhe politika e gabuar e Perëndimit

 Marshi 20-vjeçar i Vladimir Putin-it drejt luftës në Ukrainë dhe politika e gabuar e Perëndimit

Në fillim të nëntorit, muaj para fillimit të luftës, drejtori i CIA-s, William Burns, vizitoi Moskën për të dhënë një paralajmërim.

Atë që Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA) besonin se presidenti rus, Vladimir Putin, po përgatitej të pushtonte Ukrainën.

Nëse ai do të shkonte përpara,  do të përballej me sanksione gjymtuese nga një Perëndim i bashkuar.

Shefi i spiunazhit amerikan kishte komunikuar me Putin-in nëpërmjet një telefonate.

Udhëheqësi rus nuk bëri asnjë përpjekje për të mohuar akuzën e Burns-it.

Në vend të kësaj, ai recitoi me qetësi një listë ankesash për mënyrën sesi SHBA-të kishin injoruar për vite me radhë shqetësimet ruse të sigurisë.

Sa i përket Ukrainës, Putin-i i tha Burns-it, se nuk ishte një vend i vërtetë.

Pas kthimit në Uashington, shefi i CIA-s e këshilloi Presidentin amerikan, Joe Biden se homologu i tij rus nuk kishte marrë ende një vendim të parevokueshëm, por ishte i prirur fort për të pushtuar.

Me vendet evropiane shumë të varura nga energjia ruse, ushtrinë ruse të modernizuar, Gjermaninë që po kalonte një ndryshim qeverish dhe SHBA-të gjithnjë e më shumë të fokusuar në një Kinë në rritje, Putin dha çdo shenjë për ta parë këtë dimër si mundësinë e tij më të mirë për ta rikthyer Ukrainën nën kontroll.

Gjatë tre muajve të ardhshëm, Uashingtoni u përpoq të bindte aleatët e tij evropianë që të ngrinin një front të unifikuar.

Vetë SHBA-të po përpiqeshin të balanconin dy qëllime: të kundërshtonin Putin-in duke shmangur veprimet që ai mund t’i cilësonte si provokim dhe armatosja e Ukrainës për të bërë një pushtim sa më të kushtueshëm.

Në fund, Perëndimi nuk arriti as ta pengonte Putin-in nga pushtimi i Ukrainës dhe as ta siguronte atë se orientimi në rritje i Ukrainës drejt perëndimit nuk e kërcënoi Kremlinin.

Deri tani, kjo ishte bërë një model i mirë-vendosur.

Për gati dy dekada, SHBA-të dhe Bashkimi Evropian u lëkundën se si të silleshin me liderin rus, ndërsa ai iu drejtua hapave gjithnjë e më agresivë për të rivendosur dominimin e Moskës mbi Ukrainën dhe ish-republikat e tjera sovjetike.

Një vështrim pas në historinë e tensioneve ruso-perëndimore, bazuar në intervistat me më shumë se 30 politikëbërës të së kaluarës dhe të tanishëm në SHBA, BE, Ukrainë dhe Rusi, tregon se si politikat perëndimore të sigurisë zemëruan Moskën pa e penguar atë.

Ata gjithashtu tregojnë se si Putin-in e shikonte vazhdimisht Ukrainën si ekzistenciale për projektin e tij për të rivendosur madhështinë ruse.

Pyetja më e madhe e ngritur nga kjo histori është se pse Perëndimi nuk arriti ta shihte rrezikun më herët.

Uashingtoni, nën presidentët demokratë dhe republikanë, dhe aleatët e tij, në fillim shpresonte ta integronte Putin-in në rendin e pas Luftës së Ftohtë.

Kur ai u largua, SHBA-të dhe partnerët e saj evropianë kishin pak oreks për t’u kthyer në strategjinë e frenimit që Perëndimi imponoi kundër Bashkimit Sovjetik.

Gjermania, ekonomia më e madhe e Evropës, udhëhoqi bastin e madh të BE-së për paqen nëpërmjet tregtisë, duke zhvilluar një varësi nga nafta dhe gazi rus që Berlini tani është nën presionin ndërkombëtar për ta kthyer.

Organizata e Traktatit të Atlantikut të Veriut bëri një deklaratë në vitin 2008 se Ukraina dhe Gjeorgjia një ditë do të bashkoheshin dhe për gati 14 vjet nuk u ndoq kurrë nga anëtarësimi.

BE-ja hartoi një marrëveshje tregtare me Ukrainën pa marrë parasysh reagimin e fortë të Rusisë.

Politikat perëndimore nuk ndryshuan në mënyrë vendimtare si reagim ndaj pushtimeve të kufizuara ruse të Gjeorgjisë dhe Ukrainës, duke e inkurajuar Putin të besonte se një fushatë e plotë për të pushtuar Ukrainën nuk do të haste në rezistencë të vendosur – qoftë ndërkombëtarisht apo në Ukrainë, një vend i të cilit pavarësia ai tha në mënyrë të përsëritur se ishte një aksident për të ardhur keq të historisë.

Rrënjët e luftës qëndrojnë në ambivalencën e thellë të Rusisë për vendin e saj në botë pas përfundimit të Bashkimit Sovjetik. Një Rusi e zvogëluar kishte nevojë për bashkëpunim me Perëndimin për të modernizuar ekonominë e saj, por ajo kurrë nuk u pajtua me humbjen e kontrollit mbi fqinjët në lindje të Evropës.

Asnjë fqinj nuk ishte aq i rëndësishëm për ndjenjën e fatit të Rusisë sa Ukraina.

Marrja e territoreve të Ukrainës së sotme nga carët në shekujt XVII dhe XVIII ishte vendimtare për shfaqjen e Rusisë si një perandori e madhe evropiane.

Perandoritë ruse në rënie e humbën Ukrainën nga lëvizjet e pavarësisë në mes të humbjes në Luftën e Parë Botërore dhe përsëri në vitin 1991, kur ukrainasit votuan me shumicë dërrmuese për pavarësinë.

Pas viteve kaotike 1990, veteranët e shërbimit të sigurisë rreth Putin-it, të cilët morën përsipër qeverinë e Rusisë, u ankuan me hidhërim për atë që ata e shihnin si shkelje të Perëndimit në sferën tradicionale të ndikimit të Moskës në Evropën Qendrore dhe Lindore.

Një sërë vendesh të reja demokratike që kishin qenë satelitët e Moskës ose ish-republikat sovjetike iu bashkuan NATO-s dhe BE-së, duke e parë anëtarësimin e të dy institucioneve si garancinë më të mirë të sovranitetit të tyre kundër një ringjalljeje të ambicieve perandorake ruse.

Shikuar nga gjetkë në Evropë, zgjerimi i NATO-s drejt lindjes nuk kërcënoi sigurinë e Rusisë.

Anëtarësimi në NATO është në thelb një premtim për të mbrojtur kolektivisht një anëtar që sulmohet. Aleanca ra dakord në 1997 që të mos vendoste përgjithmonë forca të konsiderueshme luftarake në anëtarët e saj të rinj lindorë që ishin në gjendje të kërcënonin territorin rus.

Rusia ruante një arsenal masiv bërthamor dhe forcat më të mëdha konvencionale në Evropë.

Putin-i mendoi për interesat ruse të sigurisë më gjerësisht, duke lidhur ruajtjen e ndikimit të Moskës në vendet fqinje me qëllimet e tij për të ringjallur fuqinë globale të Rusisë dhe për të çimentuar sundimin e tij autoritar në vend.

Lidhja u bë e qartë në zgjedhjet presidenciale të Ukrainës në vitin 2004.

Putin-i njoftoi paraprakisht SHBA-të se kush duhet të fitojë.

Kur këshilltarja e Shtëpisë së Bardhë për sigurinë kombëtare, Condoleezza Rice e vizitoi Putin-in në shtëpinë e tij jashtë Moskës në maj të atij viti, lideri rus e prezantoi atë me pretendentin për president të Ukrainës, Viktor Yanukovych.

Rice arriti në përfundimin se Putin kishte organizuar takimin e papritur për të sinjalizuar interesimin e tij të ngushtë për rezultatin e zgjedhjeve.

Fitorja fillestare e Yanukovych në zgjedhje u dëmtua nga akuzat për mashtrim dhe frikësim të votuesve, duke shkaktuar protesta dhe greva javësh në rrugë, të cilat u quajtën Revolucioni Portokalli.

Gjykata e Lartë e Ukrainës urdhëroi një votim të ri, të cilin e fitoi kandidati pro-perëndimor Viktor Yushchenko.

Kremlini e pa Revolucionin Portokalli si një destabilizim të sponsorizuar nga SHBA-të, që synon të tërheqë Ukrainën nga orbita e Moskës – dhe si një prelud për një fushatë të ngjashme në vetë Rusinë.

Për të lehtësuar shqetësimet e Moskës, administrata e Bush nënvizoi mbështetjen e kufizuar financiare që u kishte dhënë mediave dhe organizatave joqeveritare ukrainase në emër të promovimit të vlerave demokratike.

Ajo arriti në 14 milionë dollarë.

Shtëpia e Bardhë mendoi se shuma modeste ishte në përputhje me “agjendën e lirisë” të Bush-it për të mbështetur demokracinë, por vështirë se ishte e mjaftueshme për të ndryshuar rrjedhën e historisë.

Gjesti konfirmoi vetëm dyshimet ruse.

“Ata u impresionuan nga rezultati që menduan se ne morëm për 14 milionë dollarë”, kujton Tom Graham, drejtor i lartë për Rusinë në Këshillin e Sigurisë Kombëtare të presidentit Bush.

Tre muaj pasi humbi qeverinë e Ukrainës nga një president properëndimor, Putin-i e cilësoi shpërbërjen e Bashkimit Sovjetik si “katastrofën më të madhe gjeopolitike të shekullit”.

Inteligjenca amerikane mësoi në vitin 2005 se Qeveria e Putin-it kishte kryer një rishikim të gjerë të politikës ruse në “jashtë vendit të afërt”, siç i quajti Kremlini ish-republikat sovjetike.

Që tani e tutje, Rusia do të merrte një qasje më të sigurt dhe do të kundërshtonte fuqishëm ndikimin e perceptuar të SHBA-ve.

Edhe zyrtarët ukrainas e dëgjuan mesazhin.

Kur shefi i kabinetit të presidentit Yushchenko, Oleh Rybachuk, vizitoi Kremlinin në nëntor 2005, ai diskutoi Revolucionin Portokalli me Putin-in.

Rybachuk i përshkroi protestat në rrugë si një lëvizje indigjene të ukrainasve që donin të zgjidhnin vetë kursin e tyre politik.

Putin e hodhi poshtë nocionin si të pakuptimtë.

Ai tha se kishte lexuar të gjitha raportet e shërbimeve të tij të inteligjencës dhe e dinte se lëvizja ishte orkestruar nga SHBA, BE dhe George Soros.

Në një takim të veçantë, Bush e pyeti Putin pse mendonte se fundi i Bashkimit Sovjetik kishte qenë tragjedia më e madhe e shekullit të XX-të.

“Sigurisht që vdekja e më shumë se 20 milionë qytetarëve sovjetikë në Luftën e Dytë Botërore ishte më e keqe”, tha Bush.

Putin u përgjigj se rënia e BRSS-së ishte më e keqe sepse kishte lënë 25 milionë rusë jashtë Federatës Ruse.

Megjithatë, Putin-i u tregoi një fytyrë tjetër bashkëbiseduesve të Evropës Perëndimore, duke i inkurajuar ata të besonin se ai donte që Rusia të ishte pjesë e familjes më të gjerë evropiane. Menjëherë pasi u bë president, ai mahniti Parlamentin e Gjermanisë me një fjalim që premtonte të ndërtonte një demokraci të fortë ruse dhe të punonte me Perëndimin.

Duke folur në gjermanisht të rrjedhshëm, i përsosur kur ishte oficer i KGB-së në ish-Gjermaninë Lindore, ai deklaroi se “Lufta e Ftohtë ka mbaruar”.

Ai magjepsi politikanët dhe udhëheqësit e biznesit në mbarë Evropën dhe hapi shtigje për tregti fitimprurëse.

Udhëheqësit evropianë e quajtën Rusinë një “partner strategjik”.

Kancelari gjerman, Gerhard Schröder, dhe kryeministri italian, Silvio Berlusconi, ishin ndër ata që e konsideruan atë një mik të ngushtë.

“Putin ishte personalisht aktiv në lehtësimin e marrëdhënieve të mira ekonomike”, kujton diplomati gjerman Wolfgang Ischinger.

Në një takim u ngrit çështja e pengesave burokratike për blerjet gjermane të drurit rus. Putin telefonoi ministrin përkatës dhe e zgjidhi çështjen brenda pak minutash.

Perceptimet ndryshuan në janar të 2007-ës, kur Putin shprehu zhgënjimet e tij në rritje për Perëndimin në Konferencën vjetore të Sigurisë në Mynih.

Në një fjalim të gjatë dhe të akullt, ai denoncoi SHBA-të për përpjekjen për të sunduar një botë unipolare me forcë, akuzoi NATO-n për thyerjen e premtimeve duke u zgjeruar në lindje të Evropës dhe e quajti Perëndimin hipokrit për ligjërimin e Rusisë për demokracinë.

Disa ethe të ftohta e përfshinë audiencën e diplomatëve dhe politikanëve perëndimorë në hotelin luksoz Bayerischer Hof, kujtuan pjesëmarrësit.

“Ne nuk e morëm fjalimin aq seriozisht sa duhej”, tha zoti Ischinger.

Sjellja e zotit Putin-it me liderët properëndimorë u bë më agresive.

Në një takim me një kryetar shteti ballkanik gjatë një samiti energjetik në Kroaci,  Putin kritikoi NATO-n dhe e quajti shkëputjen e Kosovës nga Serbia shkeljen më të madhe të ligjit ndërkombëtar në historinë e fundit.

Vite më vonë, ai do të përmendte Kosovën si një precedent për marrjen e Krimesë nga Ukraina.

Zemërimi i tij erdhi duke u rritur, Putin u trondit nga ankesat.

Ai i bërtiti përkthyesit të tij, i cili po përpiqej të mbante hapin.

“Dhoma ra në heshtje. Ishte tepër e sikletshme. Presidenti i Federatës së fuqishme Ruse po ngacmonte një përkthyes të thjeshtë duke u përpjekur të bënte punën e tij”, tha një pjesëmarrës.

Në Ukrainë, Presidenti Yushchenko po përpiqej të përmbushte shpresat e Revolucionit Portokalli se vendi mund të bëhej një demokraci e begatë e stilit perëndimor.

Politika e përçarë, korrupsioni endemik dhe stanjacioni ekonomik e ulën popullaritetin e tij.

Ai u përpoq të ankoronte vendin e Ukrainës në Perëndim.

Në Forumin Ekonomik Botëror në Davos në janar 2008, ai u takua me Rice, në atë kohë Sekretare e Shtetit e SHBA-ve, dhe iu lut asaj për një rrugë për të hyrë në NATO.

Procedura për anëtarësim në aleancë u quajt Plani i Veprimit për Anëtarësim, ose MAP.

“Më duhet një MAP. Ne duhet t’i japim popullit ukrainas një fokus strategjik në rrugën përpara. Ne kemi vërtet nevojë për këtë”, tha Jushchenko.

Rice, e cila fillimisht ishte e pasigurt për anëtarësimin e Ukrainës në NATO, dha një përgjigje jo të përkushtuar.

Kur kërkesa u debatua në Këshillin e Sigurisë Kombëtare, Bush tha se NATO duhet të jetë e hapur për të gjitha vendet që kualifikohen dhe duan të anëtarësohen.

Një samit i NATO-s u vendos për në prill 2008 në Bukuresht, në Pallatin e gjerë të Parlamentit të ndërtuar për ish-diktatorin komunist të Rumanisë, Nicolae Ceauşescu.

Takimet e aleancës zakonisht janë të shkruara mirë paraprakisht.

Sado që të mundohej, Shtëpia e Bardhë nuk mundi të kapërcejë rezistencën gjermane dhe franceze për t’i ofruar një MAP Ukrainës dhe Gjeorgjisë.

Berlini dhe Parisi vunë në dukje konfliktet e pazgjidhura territoriale në Gjeorgji, mbështetjen e ulët publike për NATO-n në Ukrainë dhe dobësinë e demokracisë dhe sundimit të ligjit në të dyja.

Merkel, duke kujtuar fjalimin e Putin-it në Mynih, besonte se ai do t’i shihte ftesat e NATO-s si një kërcënim të drejtpërdrejtë dhe të qëllimshëm ndaj tij.

Ajo ishte gjithashtu e bindur se Ukraina dhe Gjeorgjia nuk do t’i sillnin NATO-s asnjë përfitim si anëtarë.

Merkel i tha Putin-it paraprakisht se NATO-ja nuk do të ftonte Ukrainën dhe Gjeorgjinë për t’u bashkuar, sepse aleanca ishte e ndarë për këtë çështje, por udhëheqësi rus mbeti nervoz.

Ndërsa samiti i NATO-s po afrohej, Bush mbajti një videokonferencë me Merkel, por shpejt u bë e qartë se nuk do të arrihej më parë konsensusi.

Merkel u hutua nga referenca amerikane dhe iu drejtua përkthyeses së saj, e cila rrëfeu se edhe ajo nuk e kishte idenë se çfarë donte të thoshte presidenti i SHBA-ve.

Gjatë darkës në Bukuresht, Bush u shpreh pa dobi për t’i dhënë Ukrainës dhe Gjeorgjisë një MAP.

Të nesërmen, Rice dhe këshilltari i sigurisë kombëtare Stephen Hadley u përpoqën të gjenin një kompromis me homologët e tyre gjermanë dhe francezë.

Rice, një eksperte sovjetike dhe ruse, tha se zoti Putin dëshironte të përdorte Ukrainën, Bjellorusinë dhe Gjeorgjinë për të rindërtuar fuqinë globale të Rusisë dhe se zgjerimi i mburojës së anëtarësimit në NATO mund të ishte shansi i fundit për ta ndaluar atë.

Zyrtarët gjermanë dhe francezë ishin skeptikë, duke besuar se ekonomia e Rusisë ishte shumë e dobët dhe e varur nga teknologjia perëndimore për t’u bërë sërish një kërcënim serioz.

Në seancën e fundit, Merkel debatoi në një cep të sallës me liderë nga Polonia dhe anëtarë të tjerë lindorë të NATO-s, të cilët avokuan fort në emër të Ukrainës dhe Gjeorgjisë.

Presidenti i Lituanisë, Valdas Adamkus, kritikoi ashpër qëndrimin e Merkel, duke paralajmëruar se dështimi për të ndaluar rigjallërimin e Rusisë do të kërcënonte përfundimisht krahun lindor të aleancës.

Bush i kërkoi të shkonte të bashkohej në diskutimin e animuar.

E vetmja gjuhë e përbashkët mes Merkel, liderëve të Evropës Lindore e Rice ishte rusishtja.

Kështu që një deklaratë kompromisi u negociua në rusisht dhe më pas u hartua në anglisht.

“Ne ramë dakord sot që këto vende të bëhen anëtare të NATO-s”, thuhej në të. Por nuk tha se kur.

Shumë nga mbështetësit e Ukrainës ishin të zemëruar.

Por disa zyrtarë në Bukuresht kishin frikë se ishte më e keqja e të dy botëve.

NATO-ja sapo kishte pikturuar një objektiv në kurrizin e Ukrainës dhe Gjeorgjisë pa u dhënë atyre asnjë mbrojtje.

“Fakti është se ne refuzuam kërkesën e Ukrainës dhe, po, e lamë Ukrainën në një zonë gri”, tha në një intervistë Radoslaw Sikorski, ministri i Jashtëm i Polonisë në atë kohë.

Putin iu bashkua samitit të nesërmen.

Ai foli me dyer të mbyllura dhe e bëri të qartë përbuzjen e tij për masën e NATO-s, duke e përshkruar Ukrainën si një vend “të sajuar”.

Në komentet publike atë ditë, ai gjithashtu vuri në dyshim nëse Krimea ishte transferuar siç duhet nga Rusia në Ukrainë gjatë epokës sovjetike.

Daniel Fried, i cili ishte zyrtari më i lartë i Departamentit të Shtetit për Evropën, dhe Mariusz Handzlik, atëherë këshilltari i sigurisë kombëtare i presidentit të Polonisë, u ngritën në këmbë të tronditur.

Ishte një shenjë e hershme se Putin nuk do ta linte status quo-në të qëndronte.

Katër muaj më vonë, ushtria ruse pushtoi Gjeorgjinë, duke shfrytëzuar një konflikt midis qeverisë së Gjeorgjisë dhe separatistëve të mbështetur nga Rusia.

Rusia nuk e mori Tbilisin, kryeqytetin gjeorgjian, por tregoi se nuk kishte asnjë shqetësim për të ndërhyrë në vendet fqinje që donin të anëtarësoheshin në NATO.

Frika e Putin për një revolucion popullor të stilit ukrainas që infektonte Rusinë u rritën nga një valë demonstratash në qytetet ruse që nisën në vitin 2011, kur dhjetëra mijëra dolën në rrugë për të protestuar kundër mungesës së demokracisë.

“Për zgjedhje të ndershme” ishte slogani i protestuesve.

Putin besonte se protestat ishin një përpjekje e sponsorizuar nga SHBA-te për ta rrëzuar atë.

Protestat sporadike pro-demokracisë vazhduan për gati dy vjet, pavarësisht rritjes së shtypjes.

Putin goditi partitë opozitare, mediat e lira dhe organizatat joqeveritare.

Protestat e njëkohshme të Pranverës Arabe, të cilat rrëzuan disa sundimtarë autoritarë në Lindjen e Mesme, e rritën më tej frikën e Putin-it.

Ukraina u var përsëri në balancë.

Yushchenko ra në 5% të votave në zgjedhjet presidenciale të Ukrainës në vitin 2010.

Yanukovych fitoi – me të drejtë këtë herë – pasi bëri fushatë për marrëdhënie miqësore me Perëndimin dhe gjithashtu Rusinë.

Ai e pa se ishte e vështirë t’i kishte të dyja.

Yanukovych negocioi një marrëveshje të tregtisë së lirë me BE-në.

Në të njëjtën kohë, megjithatë, ai ishte nën presionin e Putin-it për t’u bashkuar me një unifikim doganor me Rusinë, Bjellorusinë dhe Kazakistanin.

Zyrtarët e BE-së thanë se Kievi nuk mund t’i bënte të dyja, sepse rregullat doganore do të përplaseshin.

BE-ja, duke ndjekur librin e saj standard mbi tregtinë dhe qeverisjen, kërkoi që Ukraina të rinovojë gjyqësorin e saj dhe të përmirësojë sundimin e ligjit si një parakusht për një marrëveshje tregtare.

Në momente të ndryshme bllokoi importet e mallrave nga Ukraina, por gjithashtu i ofroi Kievit çmime më të lira të gazit dhe një kredi prej 15 miliardë dollarësh.

Në nëntor 2013, Kievi pezulloi papritmas bisedimet me BE-në, duke përmendur presionin rus.

Putin e quajti projekt-marrëveshjen BE-Ukrainë një “kërcënim të madh” për ekonominë e Rusisë.

Në një samit të BE-së në Lituani, Yanukovych mbrojti pezullimin dhe i kërkoi BE-së të përfshijë Moskën në një negociatë tre-palëshe për marrëveshjen.

Udhëheqësit e BE-së u përgjigjën se lejimi i një pale të tretë të cenonte sovranitetin e të tjerëve ishte e papranueshme.

“Ne prisnim më shumë”, i tha rreptësishtë Merkeli Yanukovych-it në një bisedë të kapur nga kamera.

Protestat antiqeveritare u përhapën në të gjithë Ukrainën atë dimër.

Më të mëdhenjtë ishin në Sheshin qendror të Pavarësisë së Kievit, i njohur lokalisht si Maidan.

Për protestuesit, marrëveshja e asocimit me BE-në ishte më shumë se një marrëveshje tregtare: ajo shprehte shpresat për riorientimin e Ukrainës drejt pjesës më demokratike dhe të begatë të Evropës.

Përplasjet me policinë u bënë të shpeshta.

Në shkurt 2014, policia vrau dhjetëra protestues brenda një dite, duke shkaktuar dezertime mes aleatëve politikë të Yanukovych.

Më 21 shkurt, një grup ministrash të Jashtëm të BE-së ndërmjetësuan një marrëveshje për ndarjen e pushtetit midis qeverisë së Ukrainës dhe opozitës parlamentare që synonte të qetësonte krizën.

Por turma masive në Maidan e shau marrëveshjen dhe kërkoi dorëheqjen e Yanukovych.

Policia e trazirave u shkri nga qendra e Kievit ndërsa ndjeu fuqinë dhe mbulimin politik, duke u larguar.

Yanukovych i rrethuar u ul në zyrën e tij me gjeneralkolonelin Sergei Beseda të FSB-së së Rusisë, pasardhës i KGB-së, i cili ishte dërguar nga Putin për të ndihmuar në shuarjen e revoltës.

Gjenerali Beseda i tha Yanukovych se protestuesit e armatosur po planifikonin ta vrisnin atë dhe familjen e tij dhe se ai duhet të dislokonte ushtrinë dhe t’i shtypte ata.

Kjo sipas oficerëve të inteligjencës ukrainase të njohur me bisedën.

Në vend të kësaj, Yanukovych shpejt iku nga Kievi me një helikopter.

Kremlini e pa kthesën e ngjarjeve si një grusht shteti nga kukullat e SHBA-ve dhe nacionalistët anti-rusë.

Në mbështetje të këtij këndvështrimi, propagandistët e Kremlinit cituan një video të dy diplomatëve amerikanë që u shpërndanin biskota në Maidan protestuesve dhe policisë pas një nate përleshjeje.

Inteligjenca ruse më vonë zbuloi një telefonatë të regjistruar në të cilën të njëjtët dy zyrtarë amerikanë diskutuan se kush duhet të jetë në qeverinë e ardhshme të Ukrainës.

Putin mbajti një takim gjatë gjithë natës me shefat e tij të sigurimit, në të cilin ata diskutuan nxjerrjen e Yanukovych në Rusi—dhe gjithashtu aneksimin e Krimesë.

Brenda pak ditësh, trupat ruse pa shenja pushtuan Gadishullin e Krimesë, të cilin Moska e kishte afirmuar si territor ukrainas në tre traktate në vitet 1990.

Parlamenti rajonal i Krimesë, në një seancë të mbajtur me armë, votoi për shkëputjen nga Ukraina.

Rusia gjithashtu nxiti dhe armatosi një rebelim separatist në rajonin lindor të Donbasit, në qendër industriale të Ukrainës. Kur forcat ukrainase morën përsëri pjesën më të madhe të territorit të kontrolluar nga rebelët atë verë, trupat e rregullta ruse ndërhynë dhe i dhanë ushtrisë së pajisur keq të Ukrainës një disfatë të përgjakshme.

Shfaqja e forcës ushtarake e Putin-it dështoi politikisht.

Ai kishte fituar kontrollin e Krimesë dhe një pjesë të Donbasit, por po humbte Ukrainën.

Vendi kishte qenë prej kohësh thellësisht i ndarë në vija rajonale, gjuhësore dhe brezash.

Nëse të rinjtë e arsimuar në Ukrainën perëndimore ëndërronin për Evropën, të moshuarit dhe punëtorët në rajonet lindore kishin më shumë gjasa të flisnin rusisht në gjuhën amtare dhe ta shikonin Rusinë si partnerin natyror të vendit.

Këto ndarje u shfaqën gjatë zgjedhjeve të luftuara ashpër në Ukrainë dhe gjatë revolucioneve Portokalli dhe Maidan.

Por ata u tërhoqën pas vitit 2014.

Shumë ukrainas rusofobë ikën nga represioni dhe kolapsi ekonomik në Donbas të drejtuar nga separatistët.

Edhe Ukraina lindore kishte frikë nga ndikimi rus.

Putin po bënte atë që politikanët ukrainas kishin luftuar: bashkimin e një kombi.

Moska u përpoq të rifitonte levën e saj politike në Ukrainë duke përdorur të ashtuquajturat marrëveshje të Minskut.

Marrëveshje të brishta të armëpushimit të ndërmjetësuara nga Gjermania dhe Franca që synonin t’i jepnin fund luftimeve në Donbas.

Marrëveshjet premtonin vetëqeverisje lokale për rrethet e Donbasit të kontrolluara nga separatistët në një Ukrainë të decentralizuar.

Qeveria e re e Ukrainës nën Presidentin Petro Poroshenko, e zgjedhur në maj 2014, e cila nënshkroi marrëveshjet e Minskut nën presion, kishte frikë se Moska donte të çimentonte shtetet pro-ruse brenda Ukrainës që do të kufizonin pavarësinë e vendit.

Moska nga ana e saj akuzoi Kievin se nuk respektoi marrëveshjet.

Një luftë e nivelit të ulët në Donbas vazhdoi deri këtë vit, duke marrë mbi 13 mijë jetë.

Putin nuk u përpoq kurrë të zbatonte marrëveshjet e Minskut.

Merkel mori drejtimin në përpjekjet perëndimore për ta larguar Putin nga kursi i tij.

“Ai shpesh e gënjeu në fytyrë për aktivitetet e trupave ruse në Krime dhe Donbas”, thanë ndihmësit e kancelares.

Në një bisedë në hotelin Hilton në Brisbane, Australi, gjatë një samiti të G-20 në fund të vitit 2014, Merkel kuptoi se Putin kishte hyrë në një gjendje shpirtërore që nuk do të lejonte kurrë pajtimin me Perëndimin.

Pavarësisht se kishte pak iluzione për zotin Putin, Merkel vazhdoi të mbështeste bashkëpunimin tregtar me Rusinë.

Në orën e saj, Gjermania u bë gjithnjë e më e varur nga nafta dhe gazi rus dhe ndërtoi tubacione të diskutueshme gazi nga Rusia që anashkalonin Ukrainën dhe lindjen e Evropës.

Politika e Merkel pasqyroi një konsensus në Berlin se tregtia reciproke e dobishme me BE-në do të zbuste ambiciet gjeopolitike ruse.

Shtetet e Bashkuara dhe disa aleatë të NATO-s, ndërkohë, filluan një program shumëvjeçar për të trajnuar dhe pajisur forcat e armatosura të Ukrainës, të cilat nuk kishin rezultuar të krahasoheshin me ato të Rusisë në Donbas.

Niveli i mbështetjes ushtarake ishte i kufizuar sepse administrata e Obamës mendoi se Rusia do të ruante një avantazh të konsiderueshëm ushtarak ndaj Ukrainës dhe nuk donte të provokonte Moskën.

Presidenti Trump e zgjeroi ndihmën për të përfshirë raketat antitank Javelin, por e vonoi atë në vitin 2019 ndërsa ai i bëri presion presidentit të ri të Ukrainës, Volodymyr Zelensky, të kërkonte informacione që Shtëpia e Bardhë shpresonte të përdorte kundër kandidatit demokrat për president, Joe Biden dhe djalit të Biden, një akt për të cilën ai u akuzua.

Rusia, nga ana e saj, u përpoq t’i jepte fund ndihmës ushtarake të SHBA-ve duke lënë të kuptohet për një shkëmbim gjeopolitik.

Në mars 2019, dy aeroplanë rusë u ulën në Karakas, Venezuelë, me “specialistë” ushtarakë për të mbështetur njeriun e fortë të Venezuelës, Nicolas Maduro.

Komentatorët rusë pranë Kremlinit hodhën idenë e shkëmbimit të mbështetjes ruse për Venezuelën me mbështetjen amerikane për Ukrainën.

Fiona Hill, zyrtarja më e lartë e NSC për Rusinë, fluturoi për në Moskë muajin e ardhshëm, ku i tha ministrisë së Jashtme dhe zyrtarëve të sigurisë kombëtare se nuk do të kishte tregti.

Zelensky, një ish-komik dhe i huaj politik, kishte fituar në zgjedhjet e vitit 2019-ës me një premtim për të pastruar korrupsionin dhe për t’i dhënë fund luftës në Donbas.

Por ai ngjalli përbuzjen e Putin në takimin e tyre të parë dhe deri tani të vetëm, një samit të dhjetorit 2019 në Paris, ku presidenti francez Emmanuel Macron dhe Merkel u përpoqën të thyejnë ngërçin në zbatimin e marrëveshjeve të Minskut.

Zelensky hodhi poshtë troç interpretimin rus të marrëveshjeve, kujtoi një zyrtar i lartë francez që ishte i pranishëm.

“Rusët ishin të zemëruar”,  tha zyrtari.

Përfundimisht, Putin dhe Zelensky ranë dakord për një armëpushim të ri dhe për shkëmbimin e të burgosurve.

Shumë të pranishëm menduan se lideri rus e urrente homologun e tij të ri ukrainas.

Macron kërkoi një afrim me Putin, madje duke sugjeruar se ai mund të ishte një partner për Evropën në menaxhimin e Kinës.

Ai e ftoi Putin në Pallatin e Versajës dhe në rezidencën e tij verore në Fort of Brégançon në rivierën franceze.

Bisedat e tyre ishin kryesisht të përzemërta dhe biznesore, sipas zyrtarëve francezë.

Por në bisedat telefonike nga viti 2020 e në vazhdim, Macron vuri re ndryshime te Putin-i.

Udhëheqësi rus po izolohej në mënyrë rigoroze gjatë pandemisë COVID-19, duke kërkuar që edhe ndihmësit e afërt të karantinoheshin përpara se të mund ta takonin.

Burri në telefon me Macron ishte i ndryshëm nga ai që kishte pritur në Paris dhe Riviera.

Në fillim të vitit 2021, Biden u bë presidenti i fundit i SHBA-ve, i cili donte ta përqendronte politikën e tij të jashtme në konkurrencën strategjike me Kinën, vetëm për t’u ngatërruar në ngjarje diku tjetër.

SHBA-të nuk e shihnin më Evropën si fokusin kryesor.

Biden nuk donte as një “rivendosje” të marrëdhënieve me Putin, siç kishte deklaruar presidenti Obama në 2009, dhe as për të rikthyer fuqinë e Rusisë.

Rusia pozicionoi dhjetëra mijëra trupa rreth kufirit lindor të Ukrainës, si pjesë e një stërvitjeje ushtarake pranverore.

Ndërkohë, Kievi po godiste mikun dhe aleatin ukrainas të Putin, politikanin dhe oligarkun Viktor Medvedchuk, duke mbyllur kanalin e tij televiziv dhe duke e vendosur në arrest shtëpie për tradhti të dyshuar.

Në prill, Shtëpia e Bardhë shqyrtoi një paketë armësh prej 60 milionë dollarësh për Ukrainën.

Por pasi Rusia përfundoi stërvitjen e saj ushtarake, administrata shtyu një vendim për të vendosur një ton pozitiv për samitin e qershorit midis Biden dhe Putin në Gjenevë.

Kur Zelensky u takua me zotin Biden në Uashington në shtator, SHBA më në fund njoftoi mbështetjen ushtarake prej 60 milionë dollarësh, e cila përfshinte shtiza, armë të vogla dhe municione.

Ndihma ishte në përputhje me ndihmën modeste që administratat Obama dhe Trump kishin dhënë gjatë viteve, e cila i dha Ukrainës armatime vdekjeprurëse, por nuk përfshinte mbrojtjen ajrore, raketat kundër anijeve, tanket, avionët luftarakë ose dronët që mund të kryenin sulme.

Menjëherë pas kësaj, agjencitë e inteligjencës amerikane mësuan se Rusia po planifikonte një mobilizim ushtarak rreth Ukrainës që ishte shumë më i madh se stërvitja e saj e pranverës.

Zyrtarët e sigurisë kombëtare të SHBA-ve diskutuan mbi inteligjencën shumë të klasifikuar në një takim në Shtëpinë e Bardhë më 27 tetor.

Drejtori i Inteligjencës Kombëtare Avril Haines paralajmëroi se forcat ruse mund të jenë gati për të sulmuar deri në fund të janarit 2022.

Këshilltari për sigurinë kombëtare, Jake Sullivan shtroi disa pyetje, duke përfshirë pse Rusia do të ndërmerrte një veprim të tillë ushtarak në atë kohë, çfarë mund të bënte SHBA për të forcuar Ukrainën dhe se si SHBA mund të përpiqet të shkëpusë Putin.

Më 17 nëntor, ministri i Mbrojtjes i Ukrainës, Oleksii Reznikov, i kërkoi SHBA-ve që të dërgonte sisteme të mbrojtjes ajrore dhe armë dhe municione shtesë antitank gjatë një takimi në Pentagon, megjithëse ai mendonte se sulmet fillestare ruse mund të ishin të kufizuara.

Gjenerali Mark Milley, kryetari i Shefave të Përbashkët të Shtabit, i tha Reznikov se Ukraina mund të përballet me një pushtim masiv.

Puna filloi atë muaj për një paketë të re 200 milionë dollarësh në ndihmë ushtarake nga stoqet e SHBA.

Shtëpia e Bardhë, megjithatë, fillimisht refuzoi autorizimin e tij, duke zemëruar disa ligjvënës.

Zyrtarët e administratës llogaritën se dërgesat e armëve nuk do të mjaftonin për ta penguar Putin nga pushtimi nëse e kishte mendjen, dhe madje mund ta provokonin të sulmonte.

Qasja e kujdesshme e Shtëpisë së Bardhë ishte në përputhje me mendimin e Sekretarit të Mbrojtjes Lloyd Austin.

Ai favorizoi një qasje të profilit të ulët, graduale për të ndihmuar forcat e Ukrainës dhe për të forcuar mbrojtjen e NATO-s që do të forcohej në përputhje me indikacionet e inteligjencës amerikane rreth synimit të Rusisë për të sulmuar.

Një qëllim kryesor ishte të shmangej një përplasje e drejtpërdrejtë midis forcave amerikane dhe ruse – atë që  Austin e quajti “Ylli i tij i Veriut”.

Megjithatë, përpjekjet për të larguar Putin që të mos urdhëronte një pushtim, ishin të dobëta.

Kur Karen Donfried, zyrtarja e lartë e Departamentit të Shtetit për Evropën dhe Rusinë, vizitoi Moskën në mes të dhjetorit, zëvendësministri i Jashtëm rus Sergei Ryabkov i dorëzoi asaj dy traktate të hartuara plotësisht: një me SHBA-në dhe një me NATO-n.

Traktatet e propozuara kërkuan një rishikim të përgjithshëm të marrëveshjeve të sigurisë të Evropës pas Luftës së Ftohtë.

NATO do të tërhiqte të gjitha forcat jolokale nga anëtarët e saj të Evropës Lindore dhe aleanca do të mbyllte derën e saj për ish-republikat sovjetike.

Në një dhomë konferencash në ministrinë e jashtme të Rusisë, Donfried pyeti Ryabkov dhe zyrtarët e tjerë të shumtë rusë të pranishëm në lidhje me propozimet.

Ajo mori përgjigje të pakta dhe u largua e bindur se kërkesat ishin hartuar në nivelin më të lartë.

Projekt-traktatet u postuan shpejt në një faqe interneti të qeverisë ruse, e cila shtoi shqetësimet e SHBA-ve se kërkesat ishin kamuflazh diplomatik për një vendim ushtarak që ajo kishte marrë tashmë.

Më 27 dhjetor, Biden dha miratimin për të filluar dërgimin e më shumë ndihme ushtarake për Ukrainën, duke përfshirë raketa antitank Javelin, mortaja, granatahedhës, armë të vogla dhe municione.

Tre ditë më vonë, Biden foli në telefon me Putin dhe tha se SHBA-të nuk kishte plan për të vendosur raketa sulmuese në Ukrainë dhe i kërkoi Rusisë të de-përshkallëzonte.

Dy liderët ishin në gjatësi vale të ndryshme. Biden po fliste për masat e ndërtimit të besimit. Putin po fliste për kthimin efektiv të Perëndimit.

Më 9 janar, ndërsa indikacionet e inteligjencës amerikane tregonin gjithnjë e më qartë një pushtim të plotë të Ukrainës, Zëvendës Sekretarja e Shtetit Wendy Sherman takoi Ryabkov dhe një gjeneral rus për darkë në Gjenevë.

Jo të gjithë aleatët e SHBA-ve i besuan vlerësimit të saj të inteligjencës.

Të gjithë mund të shihnin se Rusia po vendoste një forcë masive në tre anët e Ukrainës. Por shumica e aleatëve evropianë e kishin të vështirë të besonin se Putin do të pushtonte vërtet.

Në mesin e janarit, Burns bëri një udhëtim të fshehtë në Kiev për të parë Zelensky.

SHBA-të tani kishin edhe më shumë informacion rreth planit të sulmit të Rusisë, duke përfshirë atë që përfshinte një sulm të shpejtë në drejtim të Kievit nga Bjellorusia.

Drejtori i CIA-s siguroi një pjesë jetike të inteligjencës që e ndihmoi Ukrainën në mënyrë të konsiderueshme në ditët e para të luftës: Ai paralajmëroi se forcat ruse planifikonin të kapnin Aeroportin Antonov në Hostomel, afër kryeqytetit ukrainas, dhe ta përdornin atë për të fluturuar në trupa për të shtyrë. merrni Kievin dhe prisni qeverinë.

Udhëheqësit evropianë bënë përpjekjet e fundit për të kundërshtuar  Putin.

Macron vizitoi Kremlinin më 7 shkurt, ku u detyrua të ulej në skajin më të largët të një tavoline prej 20 këmbësh nga diktatori rus i izoluar nga shoqëria.

Sipas zyrtarëve francezë, Macron e kishte edhe më të vështirë për të biseduar me Putin-in se më parë.

Biseda gjashtë orëshe u rrotullua në qarqe ndërsa Putin dha leksione të gjata rreth unitetit historik të Rusisë dhe Ukrainës dhe historisë së hipokrizisë së Perëndimit, ndërsa presidenti francez u përpoq ta kthente bisedën në ditët e sotme dhe si të shmangte një lufte.

The Wall Street Journal

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *