28 Janar, 2023

Mafia e futbollit: Tani Kombëtaren nuk do e shihni më tek RTSH-ja, por tek Klani i Frangajt. Duka ia shet të drejtën ortakut të tij, Sandrit

 Mafia e futbollit: Tani Kombëtaren nuk do e shihni më tek RTSH-ja, por tek Klani i Frangajt. Duka ia shet të drejtën ortakut të tij, Sandrit

Pak kohë me parë media publikoi disa video-rregjistrime nga një mbledhje aksionerësh ku tregonte mënyrën mafioze se si shiteshin të drejtat televizive të ndeshjeve të futbollit në vendin tonë.

Në fokus ishin aksionerët kryesorë të Super Sportit, Armand Duka, Aleksandër Frangaj dhe Edmond Leka, të cilët në bashkëpunim me njëri-tjetrin “debatonin” rreth blerjes së të drejtave të transmetimit të Serisë A për të përfituar të tre, duke dëmtuar dhe perjashtuar aksionerët e tjerë.

Kjo skemë mes presidentit të FSHF-së Aramand Dukës dhe pronarit të Tv Klan Aleksandër Frangaj ka vijuar sërish, me të njëjtat metoda trukimesh e perfitimesh personale të të dy palëve.

Armand Duka ka vendosur që të drejtat televizive të Kombëtares shqiptare per kater vitet e ardhshme t’ia shesë ortakut të tij, Aleksandër Frangajt.

Blerja e të drejtës televizive nga Tv Klani i Aleksandër Frangajt ka qenë e planifikuar, duke përjashtuar nga gara RTSH-në.

Burime kanë bërë me dije se dyshja Duka-Frangaj për ta përfituar personalisht këto të drejta televizive, ia dyfishuan vlerën e te drejtes televizive Radio Televizionit Publik Shqiptar.

E gjitha është bërë në momentet e fundit nga Armand Duka që vendosi të dyfishojë vlerën për RTSH-në në mënyrë që t’ia beje te pamundur blerjen e te drejtes televizive duke e përjashtuar nga gara dhe për t’ia dhuruar atë ortakut të tij, Aleksandër Fragajt.

Vendi jonë në këtë mënyrë bëhet një nga shtetet e vetme që për interesa klienteliste të dy personave Armand Duka dhe Aleksandër Frangaj, ndeshjet e Kombëtares dhe ato të kampionatit vendas nuk i jepen RTSH-së, për shkak të përfitimeve personale të asaj dysheje.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *