29 Nëntor, 2023

Luftë apo paqe? Mes Ukrainës dhe NATO-s, strategjia e Putinit që mobilizon popullin

 Luftë apo paqe? Mes Ukrainës dhe NATO-s, strategjia e Putinit që mobilizon popullin

Në moshën njëmbëdhjetëvjeçare, mijëra fëmijë rusë hyjnë në shkollat ​​ushtarake, ku fillojnë të praktikojnë armët dhe, mbi të gjitha, rriten në kulturën e patriotizmit, të dashurisë për “vendin e madh” dhe për udhëheqësin e tij.

Por tashmë në kopshte, shpesh mbahen ekspozita ushtarake me uniforma dhe kallashnikovë prej druri. Vladimir Putin flet zyrtarisht për një komb që ndihet nën sulmin e Shteteve të Bashkuara dhe NATO-s që po afrohet gjithnjë e më shumë me kufijtë. Dhe, mund të thuhet, vendi po përgatitet për atë që mund të ndodhë.

Retorika ka të bëjë kryesisht me kujtimet e asaj që këtu quhet Lufta e Madhe Patriotike, domethënë Lufta e Dytë Botërore kundër nazistëve pushtues. Respekt për veteranët, admirim për veprat dhe heroizmin e tyre. Por edhe besimi se Rusia është gjithmonë e gatshme të “rezistojë” fitimtare. Siç ndodhi me Napoleonin në fillim të shekullit të nëntëmbëdhjetë ose me gjermanët dhe aleatët e tyre pas vitit 1941.

Ne jemi të fortë

Gjithnjë e më shumë njerëz ngjitin ngjitësin “Mozhem povtorit” në parakolpin e makinës, ne mund ta bëjmë përsëri. Dhe pastaj ka nga ata që thuajse thërrasin luftën, si një lloj prove katartike, sikur të ishim në kohën e sulmit të Sarajevës që shkaktoi Luftën e Parë Botërore.

“Ne jemi shumë të fortë për sa i përket luftës reale; ne nuk mund të shkatërrohemi nga jashtë dhe nuk mund të mbytemi ekonomikisht”, thotë Margarita Simonyan, drejtoreshë e televizionit shtetëror Rt në një talk show. Ideja e rrethimit, që vendi duhet të grumbullohet rreth kokës së tij kur armiku është para portave, natyrisht nuk është e re; është përdorur pa pushim nga udhëheqësit në vështirësi. Dhe Putini nuk i rezistoi tundimit, duke pasur parasysh gjithashtu se teza e tij ka disa baza prej vitesh.

Dyfishimi

Në fund të fundit, ka qenë që nga koha e Boris Yeltsin dhe Bill Clinton që Perëndimi e ka trajtuar atë që tani quhej “një partner” në një mënyrë mjaft kurioze. Projekti i një sistemi madhështor të sigurisë globale nga Atlantiku në Vladivostok, i cili do të përfshinte Rusinë, u la mënjanë, por të gjitha ish-vendet satelitore të Moskës, nga Polonia në Rumani, filluan të përfshihen në Aleancën Atlantike. Më pas ishte radha e republikave baltike, të cilat madje kishin qenë pjesë e Perandorisë Ruse në fillim dhe më pas të Bashkimit Sovjetik (me përjashtim të një periudhe të shkurtër).

Pastaj vendosja e raketave dhe qendrave të avancuara të shikimit me drejtim nga lindja, me justifikimin e dëshirës për të mbrojtur Europën nga bombat e Koresë së Veriut ose iraniane. E gjithë çështja ukrainase, me dëbimin në vitin 2014 të presidentit pro-rus, i cili ishte zgjedhur katër vjet më parë, ende përjetohet sot nga Putini dhe nga shumica e bashkëqytetarëve të tij si një tjetër provë e dyfishimit perëndimor. Me fjalë thuhet një gjë dhe pastaj në fakt pushton një shesh në të njëjtën kohë, derisa të arrish në kufirin “e shenjtë” rus.

Shëndeti publik

Presidenti urdhëroi NATO-n dhe SHBA-në të dorëzonin një memorandum mirëkuptimi me kërkesa që ishin pjesërisht të arsyeshme dhe pjesërisht të papranueshme: pothuajse një shpërbërje e Aleancës Atlantike dhe njohja se Rusia ka të drejtën e sferës së saj të ndikimit që përfshin të gjitha ish-republikat e BRSS. Por ndërkohë vëmendja po largohet nga problemet shumë serioze të vendit. Nga kriza ekonomike pas sanksioneve për aneksimin e Krimesë, te lufta e gazit me Europën, deri te pandemia që nuk mund të mposhtet.

Putin ka arritur të mos angazhohet, duke ruajtur popullaritetin e tij, por autoritetet shëndetësore nuk janë në gjendje të detyrojnë rusët të vaksinohen ose të respektojnë rregullat e distancimit. Rezultati është katastrofik, me gati gjysmë milioni vdekje. Sigurisht, nëse Rusia është me të vërtetë në prag të një lufte, atëherë Covid gjithashtu zë një vend të dytë. Andrej Pertsev, kolumnist për faqen e internetit republic.ru, është shumë i shqetësuar për retorikën mbizotëruese.

SHBA dhe NATO

“Edhe gjatë Luftës së Ftohtë, liderët sovjetikë (dhe shtypi që ata kontrollojnë) nuk kanë shtyrë kurrë për konflikt të hapur me vendet e NATO-s”, thotë ai. Por sot? Politologu Sergej Markov, shumë i afërt me Kremlinin, duket se nuk ka dyshime: “Vendimi për përdorimin e forcës ushtarake në rast të një përgjigjeje negative nga Shtetet e Bashkuara me sa duket tashmë është marrë”. Dhe shumë po shikojnë mbi të gjitha efektet që mund të ketë aksioni ushtarak në Ukrainë në vlerësimin e Putinit, i cili me siguri do të rritet, si pas përleshjeve të 2014-ës.

Ekziston edhe një siguri e rrezikshme: Shtetet e Bashkuara dhe NATO nuk do të reagojnë ushtarakisht, por vetëm me sanksione të reja ekonomike. “Ata do të na përjashtojnë nga sistemi i pagesave ndërkombëtare Sëift dhe rubla do të rritet nga 80 në 90 për një dollar. Por a janë këto vështirësi reale? Aspak”, thotë Pertsev me ironi. Një sondazh nga Instituti i pavarur “Levada” zbuloi tri javë më parë se 39 për qind e të anketuarve besonin se lufta me Ukrainën ishte e pashmangshme.

Kundërmasat

Pastaj vendi përgatitet, qoftë i vërtetë apo i rremë, qoftë rreziku i një konflikti. Të rriturit thirren për stërvitje me rrezatim dhe fëmijët trajnohen. Tashmë gjashtë vjet më parë, psikoza u përhap si flakë, duke prekur qytetarët e thjeshtë dhe autoritetet. Një lagje e Moskës, Kuzminki, e pa të arsyeshme të niste një mbledhje fondesh mes banorëve për të ndërtuar një bunker të ri anti-atomik. Krahas takimeve me mbrojtjen civile (ku janë strehimoret, çfarë duhet bërë në rast sulmi etj.) ka pasur edhe masa të jashtëzakonshme nga administratorët vendorë.

Ashtu si guvernatori i Shën Petersburgut, Poltavçenko, i cili urdhëroi njerëzit e tij të grumbullonin rezerva drithi: treqind gramë bukë në ditë për çdo banor për një periudhë 20-ditore. Një lloj lëvizje supersticioze në qytet që përjetoi nëntëqind ditët e tmerrshme të rrethimit gjerman gjatë luftës. Mijëra studentë të rinj janë të regjistruar në shkollat ​​ushtarake, 26 mijë vetëm në kryeqytet. Por Putini vitet e fundit ka rikrijuar edhe organizata paraushtarake që të kujtojnë ato sovjetike ose, siç thonë kundërshtarët e tij, ato të Gjermanisë në vitet 1930. Ai ka nisur një program katërvjeçar me vlerë 164 milionë euro për të rritur “edukimin patriotik” të popullit të tij, duke e përqëndruar më shumë vëmendjen te të rinjtë.

Parqet “Patriot”

Sigurisht, ideja e përhapur në Perëndim për një Rusi pothuajse në baza lufte është shumë larg narrativës së mediave të kontrolluara nga Kremlini. “Refreni është se Rusia është një vend që e do paqen, por është e rrethuar përgjithmonë nga armiq”, shpjegon kritiku i filmit, Anton Dolin. “Edhe pse ky version bie ndesh me disa fakte”. Kështu e gjithë afera ukrainase, me përplasjen mes prorusëve që duan të mbeten të lidhur me Moskën dhe të mos humbasin identitetin e tyre dhe properëndimorëve që kërkojnë një afrim me Europën, lexohet sipas logjikës së Luftës së Dytë Botërore. Në trazirat e vitit 2014, vetëm grupe neo-nazistësh me svastika në helmetat e tyre u panë në TV rus.

Dhe ende sot thuhet se Kievi është praktikisht në duart e pasardhësve të ukrainasve që bashkëpunuan me Hitlerin në 1941. Edukimi “patriotik” i të rinjve ndiqet me metodologji shkencore nga administratat qendrore dhe lokale. Ministri i Mbrojtjes, Sergej Shoigu, njoftoi së fundmi hapjen e 248 parqeve ushtarake patriotike në të gjitha rajonet. Në qendër të gjithçkaje është “Yunarmiya”, një ushtri e re, e konceptuar nga vetë Putini në vitin 2015, e cila tani ka një milion anëtarë. Është diçka gjithnjë e më specifike se lëvizja e vjetër pioniere. Djemtë marrin stërvitje ushtarake shumë të ngjashme me atë të rekrutëve: marshim, çmontim armësh, gjuajtje në objektiv.

Mini tanke

Pastaj janë iniciativat lokale që ndonjëherë ngjallin edhe kritika te prindërit. Në qytetin e Arkhangelsk me pamje nga Deti i Bardhë, u ndërtua një shesh lojërash i quajtur “Silovichok”, një bazë ushtarake e vogël, me karuselet të zëvendësuara nga tanke miniaturë. Të gjitha të lyera rreptësisht në jeshile kamuflazhi. Organizatorët, të cilët janë pjesë e një klubi ushtarako-patriotik, u përgjigjën se nuk detyrojnë asnjë fëmijë të shkojë të luajë me tanket e tyre. “Ata që nuk duan mund t’i çojnë fëmijët e tyre diku tjetër”.

Televizioni shtetëror ka hapur një kanal të posaçëm për të rinjtë, i cili tregon historinë e Luftës së Dytë Botërore 24 orë në ditë, ndërsa në maj në lagjen Likhoslavskij (200 kilometra në veri të kryeqytetit) kishin vendosur të shfaqnin shumë të rinjtë për përvjetorin e fitores mbi nazizmin. Njëqind fëmijë të kopshteve me uniforma të armëve të ndryshme dhe me armë druri të punuara nga artizanët vendës. Në rajonin e Irkutsk, thellë në Siberi në Liqenin Baikal, shkuam më tej. Fëmijët e Vikhorevkës parakaluan nëpër rrugët e qytetit duke ngritur portretet e Vladimir Putinit, diçka që na kujtoi atë që po ndodh në Korenë e Veriut fqinje dhe që ishte zakon në ish-Bashkimin Sovjetik të Stalinit. Askush nuk duket se ka pasur asgjë për të thënë.

Harresa

Njerëzit duket se e kanë harruar pikëllimin e përjetuar nga Rusia. Jo vetëm të vdekurit e Luftës së Madhe Patriotike të largët, por edhe ata të fushatës më të fundit në Afganistan që frymëzuan nobelisten Svetlana Aleksiyevich për të shkruar librin e famshëm “Djemtë e zinkut”, një referencë për arkivolet që u kthyen në të gjitha fshatrat e ish-Bashkimit Sovjetik. Kolumnisti Pertsev vazhdon: “Kush do ta kishte imagjinuar ndonjëherë se urimi për Vitin e Ri do të ishte përsëri një frazë e thjeshtë, por e tmerrshme për shumë rusë, ‘për sa kohë që nuk ka luftë’”.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *