21 Shtator, 2023

Lidhja mes shtetit dhe mafias në Turqi

 Lidhja mes shtetit dhe mafias në Turqi

Pas tentativës për grusht shteti në vitin 2016 dhe valës së arrestimeve që pasoi, burgjet në Turqi u mbipopulluan. Qeveria turke hartoi një ligj për amnisti vitin e kaluar, duke liruar rreth 90,000 të burgosur. Megjithatë, shumë gazetarë, anëtarë të opozitës ose të burgosur me sëmundje të tjera mbetën në burg. Por të tjerët, si bosi famëkeq i mafias Alatin Tsakitsi, janë liruar që nga prilli i 2020.

Në fund të tetorit 2021, Kirzat Yilmaz, një tjetër bos i madh i botës së krimit turk, u lirua. Yilmaz u dënua me 66 vite burg, ndër të tjera, për vrasje, krijimin e një organizate kriminale dhe nxitjen për vrasjen e një kryetari bashkie. Megjithatë, pas një propozimi për të rigjykuar vendimin, ai u lirua papritur pas 17 vitesh burg. Dy kriminelët nuk i bashkon vetëm rekordi  kriminal. Të dy vijnë nga qarqet e ekstremit të djathtë, nga “Ujqërit gri”. Me akte dhune, zjarrvënie dhe vrasje, grupi përhapi terrorin, veçanërisht në vitet 1970.

Marrëdhënie miqësore me kreun e Partisë së Lëvizjes Nacionaliste

Menjëherë pas lirimit të tij, Tsakitsi vizitoi liderin e NMP-së, Devlet Bahçeli. Partneri i qeverisë së Erdoganit është politikisht i afërt me Ujqërit Gri. Pas takimit, bosi i mafias vuri në shënjestër opozitën. Ai ka postuar mesazhe të rreme për presidentin e opozitës Partia Popullore Republikane, Kemal Kilitsaroglou, për kritikat e lirimit të tij nga burgu. Yilmaz u takua gjithashtu me kreun e NMP Bahçeli pas lirimit të tij.

Afërsia mes politikës dhe botës së krimit u kujton turqve një kapitull të errët në historinë e vendit. Që në vitet 1990, është spekuluar se ka pasur lidhje mes zyrtarëve të lartë të qeverisë dhe botës së krimit. Dyshohet se atentatet apo vrasjet politike janë bërë për shkak  të organizatave kriminale.

A do të kemi përsëri “shtet brenda një shteti”?

Edhe tani ka dyshime se mafia po ndihmon qeverinë të marrë pushtetin me mjete “paramilitare”. Presidenti turk Tajip Erdogan po humb gjithnjë e më shumë mbështetjen popullore.

“Qeveria aktuale po provon një metodë të re për të shpëtuar veten,” tha Fikri Saglar, një ish-anëtar i RPP-së së opozitës dhe një ekspert i krimit të organizuar. “Është metoda e frikësimit, veçanërisht e njerëzve të përfshirë në procesin zgjedhor.

Gazetarja dhe ekspertja mafioze Tolga Sardan nga portali i lajmeve T24 beson se rikthimi i mafias lidhet me flukse parash të fshehura. Ai nuk mendon se bosët e mafias do të pushtojnë rrugët tani si një forcë paraushtarake.

Tsakici dhe Yilmaz “po organizohen aktualisht për të vënë nën kontroll disa nga fondet e fshehta, të cilat po qarkullojnë veçanërisht në Stamboll,” tha Sardan. Në zgjedhjet lokale të 2019-ës, partia qeverisëse e Erdoganit, AKP, humbi qytetet më të mëdha dhe të rëndësishme si Stambolli dhe bashkë me të edhe arkat e plota të qytetit.

“Vlerësohet se në Stamboll qarkullojnë rreth dhjetë miliardë dollarë fonde vjetore”, sipas Sardan. Paratë i nevojiten urgjentisht presidentit turk për të fuqizuar sistemin e nepotizmit që ai ka ndërtuar.

“Këto shuma parash janë një atraksion për krimin e organizuar”, tha eksperti turk.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *