21 Shtator, 2023

Leksioni maqedonas për Shqipërinë

 Leksioni maqedonas për Shqipërinë

Mbrëmë përfundoi raundi i dytë në zgjedhjet vendore në Maqedoninë e Veriut.

Partia opozitare në Maqedoninë e Veriut, VMRO-DPMNE fitoi zgjedhjet, kurse kryeministri Zoran Zaev deklaroi dorëheqjen e mënjëhershme si kryeministër dhe si kryetar i partisë Lidhjes Social Demokrate.

Ky rast si dhe raste të tjera në rajonin e Ballkanit tregojnë se kultura e dorëheqjes kur humbet zgjedhjet është kulturë perëndimore e jo si në Shqipëri. kur humbet zgjedhjet disa herë nuk pranon të ikësh si drejtues partie.

Ky është leksioni maqedonas!

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *