1 Shkurt, 2023

Klod Allajbeu blen Florian Binajn me paratë e tenderave që merr në qeveri. Si u gremis morali i aktorit nga simbol i protestave në prehrin e oligarkut

 Klod Allajbeu blen Florian Binajn me paratë e tenderave që merr në qeveri. Si u gremis morali i aktorit nga simbol i protestave në prehrin e oligarkut

U shfaq në protesta duke akuzuar qeverinë për korrupsion, padrejtësi etj., por tashmë do të paguhet nga paratë publike që qeveria ndan me oligarkët, përmes tenderave dhe koncensioneve klienteliste.

Kështu u gremis edhe morali i aktorit me pupullaritet Florian Binaj, nga simbol dhe flamurtar i protestave kundër varfërisë dhe korrupsionit qeveritar, në prehrin e oligarkut që ka futur duart në buxhetin e shqiptarëve dhe pronat publike, në bashkëpunim me qeverinë dhe degët e saj.

Duke shpjeguar motivet e largimit nga Portokali dhe Top Channel, Binaj tha ndër të tjera se “Ikja nga Portokallia ka të bëjë me një mision, i cili do i shërbejë në të ardhmen artistëve shqiptarë, çështja e të drejtave të aurorit që fatkeqsisht në Shqipëri, quhen si mall pa zot dhe zotër vetëshpallen ata që nuk janë…”.

Misioni i vërtetë paskërka qenë pazaret me Klodian Allajbeun, oligarkun e koncensioneve dhe tenderave dhjetëra miliona euro në shëndetësi.

Binaj do të drejtojë bashkë me Arilena Ara emisionin investigativ “Piranjat” në “ABC News, televizionin që u ble nga Klod Allajbeu.

Mbetet për t’u parë se si ky emision do ta investigojë korrupsionin qeveritar, në një kohë që do paguhet me paratë e koncensioneve korruptive që qeveria i ka dhënë oligarkut që kontrollon televizionin bashkë me emisionin.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *