1 Tetor, 2023

“Kishte një vajzë jashtë martese, e mbajti mbi 30 vite fshehur”, zbulohet sekreti i madh i jetës së Gabriel Garsia Marquez

 “Kishte një vajzë jashtë martese, e mbajti mbi 30 vite fshehur”, zbulohet sekreti i madh i jetës së Gabriel Garsia Marquez

Autori kolumbian, fitues i çmimit Nobel në Letërsi, Gabriel Garcia Marquez , ka një vajzë nga një lidhje jashtëmartesore.

Sekreti u mbajt nga të afërmit e tij prej vitesh, por u zbulua sot, tetë vjet pas vdekjes së tij.

Garcia Marquez ka qenë i martuar me Mercedes Batsa për gati 50 vjet , por ai kishte një lidhje jashtëmartesore me një gazetare meksikane, 33 vjet më e vogël se ai, Susanna Cato, sipas gazetës Cartagena El Universal.

Nga kjo lidhje ka lindur një vajzë, Indira, 31 vjeçe sot, producente filmash, e cila nuk mban mbiemrin e babait të saj të famshëm.

Autori i “Njëqind vjet vetmi” u takua me Susanna Kato në Kubë. Ai është intervistuar nga Susanna, një herë për një gazetë kolumbiane dhe kanë shkruar së bashku skenarë të ndryshëm.

“Pak para vdekjes së Gabriel Garcia Marquez, sekreti arriti në veshët e mi dhe për tetë vitet e ardhshme më gudulisi, doja të shihja nëse informacioni ishte i vërtetë”, – i tha një radioje lokale Gustavo Tatis, autori i artikullit.

Në një artikull të titulluar ”Një vajzë: Sekreti më i mirëmbajtur i Gabriel Garcia Marquez “, Tatis shpjegon se ai konfirmoi informacionin nga biografi i autorit, anëtarët e familjes dhe një nga miqtë e tij më të mirë.

Por ai e mbajti të fshehtë, për respekt për gruan e tij Mercedes.

“Pritëm që ajo të vdiste për të zbuluar informacionin” pasi ekzistenca e kësaj vajze të fshehur ishte “sekreti më i shenjtë dhe personal” i Garcia Marquez.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *