9 Dhjetor, 2023

Humb çantën në 54-ën, e gjen 65 vjet më vonë!

 Humb çantën në 54-ën, e gjen 65 vjet më vonë!

Faqja e internetit “You You Mbani mend” ka publikuar një histori që është bërë virale, duke e përshkruar veten si “komuniteti më i madh i nostalgjikëve dhe të dashuruarve të viteve ’40, ’50 dhe ’60”.

Historia e një vajze që humbi çantën e saj në vitin 1954 është shfaqur. Gjatë prishjes së shkollës së mesme Jeffersonville në Indiana, dikush gjeti një çantë të humbur pas një dollapi të vjetër.

Po të mos ishin gjërat e gjetura në çantë, do të ishte e vështirë të vlerësohej se nga çfarë periudhe dhe viti ka humbur kuleta, duke pasur parasysh modën që rikthehet vazhdimisht. Megjithatë, sendet e gjetura në çantë, duke përfshirë një kartë identiteti, vërtetojnë se ajo ishte humbur nga një vajzë e quajtur Martha në vitin 1954.

Martha tani është në të 80-at.

Historia e çantës së gjetur 65 vjet më vonë dhe përmbajtja e saj kënaqi shumë nostalgjikë.

Çfarë dëshmon kuleta e vitit 1954? Atë vit, Marta ishte në klasën e fundit të shkollës së mesme Jeffersonville. Dhe më pas ishte një vit i rëndësishëm për nxënësit e shkollave të mesme, një vit ku gjithçka rrotullohej rreth maturës. Dhe nëse dimë ndonjë gjë nga filmat amerikanë, është sa e madhe dhe e rëndësishme është matura. Dhe historia e një gjimnazisteje të viteve 1950 tregohet nga një çantë e gjetur.

Përveç letërnjoftimit të Martës dhe ID-së së Sigurimeve Shoqërore, kishte copëza gazetash, një orar basketbolli të shkollës së mesme Jefferson 1953-1954, buzëkuq koral, karfica, mbështjellës çamçakëz përtypëse Juicy Fruit, një orar autobusi dhe disa mesazhe të shkruara në copa letre.

Shumica e këtyre artikujve mund të gjenden në çantat e sotme, por copëzat e gazetave, oraret e autobusëve dhe stërvitjet e basketbollit janë një lloj artifakti i disa kohërave të shkuara. Njëri ishte nga dikush me firmën “Torchy” që e ftoi Martën në mbrëmjen e maturës. E dyta ishte një letër më e gjatë nga një djalë i quajtur Carter. Në të dy shënimet përmendet edhe një djalë tjetër me emrin Paul. Duket sikur Marta mund të kishte qenë lehtësisht mbretëresha e maturës!

Personi që gjeti çantën e postoi në një grup në Facebook dhe falë teknologjisë moderne, çanta arriti të gjejë pronaren e saj, e cila tani jeton në Florida.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *