28 Janar, 2023

Historia tragjike e “Kanan Tafilit” të luajtur nga Timo Flloko: E fejuara e tij vrau veten, ditën që mësoi lajmin për vdekjen e tij

 Historia tragjike e “Kanan Tafilit” të luajtur nga Timo Flloko: E fejuara e tij vrau veten, ditën që mësoi lajmin për vdekjen e tij

Ne 10 janar 1944 eshte vrare Kajo Karafili (Kanan Tafilit tek filmi “Shtigje lufte”).

U vra nga nje snaiper gjerman gjate nje lufte qe u be ne Lis-Patros ndermjet partizaneve te Pezes dhe nje kompanie gjermane te cilet i solli aty nje ushtar gjerman i cili ishte mbajtur rob ne ceten e Pezes por kishte arritur te ikte rreth dy dite me pare.

Gjermanet dhe disa shqiptare e gjeten pas disa ditesh vendin ku qe varrosur, e nxorren dhe e vendosen ne Kavaje, ku e lane disa dite (foto e meposhtme).

Diten qe u vra Kajo, edhe e fejuara e tij Myrvete Peza vrau veten kur mori vesh lajmin.

Historia eshtë treguar nga veterani 90 vjecar Sali Verdha ne 2007.

Kjo histori pastaj u bë edhe film, “Shtigje lufte”.

Rolin e Kajo Karafilit “Kanan Tafili”, e luajti Timo Flloko, që ka bërë një interpretim të mrekullueshëm.

“Shtigje lufte” konsiderohet një nga filmat më të mirë shqiptar, nga i cili kanë mbetur në memorien tonë dhjetëra batuta.

Por historia pas këtij filmi, është vërtet tragjike.

Ashtu siç në fakt është vetë lufta.

Vetëm se intrepretimi i Timo Fllokos dhe të tjerëve, e bën këtë histori të pavdekshme.

Dhe u tregon ndërkohë edhe atyre që kërkojnë ndalimin e filmave të komunizmit, se ia fusin kot kur thonë se ata kanë qenë thjesht filma propagandistik.

Ky film tregon një histori reale nga lufta e partizanëve, atyre që kanë dhënë jetën për lirinë e vendit, jo atyre që bashkëpunuan me okupatorin, pasardhësit e të cilëve, sot kërkojnë ndalimin e këtyre filmave.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *