10 Qershor, 2023

Heronjtë e mëdhenj duhet të nderohen

 Heronjtë e mëdhenj duhet të nderohen

Në gjunjë, në pritje të prerjes së kokës, Eshtë arkeologu sirian Dr Khaled al-Asaad, drejtuesi i gërmimit të Palmirës.

Khaled al-Asaad refuzoi të zbulonte vendndodhjen e thesareve dhe antikeve të Tadmurit (Palmira aktuale) që ai kishte fshehur para ardhjes së terroristeve te Shtetit Islamik.

Al-Asadit iu pre koka në sheshin përballë muzeut ku ai punoi për më shumë se 50 vjet.

Trupi i tij i gjymtuar më pas u var në semafor.

Khaled al-Asaad ishte mbrojtësi kryesor i antikeve të Palmirës dhe në korrik 2015 u kap nga luftëtarët e Shtetit Islamik . Pavarësisht torturave të shumta, ai nuk zbuloi vendndodhjen e thesarit të muzeut dhe u ekzekutua në Sheshin Qendror Palmyra.

Kur u bë e qartë se luftëtarët do të kapnin Palmirën, shkencëtarët e udhëhequr nga Al Asaad bënë gjithçka për të fshehur antiket unike dhe të paçmuara të Palmirës.

Ishte ai që luajti një rol udhëheqës në shpëtimin e qindra artefakteve, duke i çuar ato nga Palmira në një vend të sigurt.

Khaled al-Asaad fliste pesë gjuhë përveç gjashtë gjuhëve të vjetra idiomatike, disa prej të cilave tani janë zhdukur. Disa vende evropiane i ofruan atij qëndrim dhe shtetësi, por ai refuzoi të largohej nga Siria.

Ai luftoi deri në vdekje për të shpëtuar trashëgiminë e njerëzimit.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *