27 Shtator, 2023

Hapet rruga për ndërtimin e bazës ajrore të Kuçovës, në janar nisin punimet

 Hapet rruga për ndërtimin e bazës ajrore të Kuçovës, në janar nisin punimet

Është hapur rruga për ndërtimin e bazës ajrore të Kuçovës. Ministri i Mbrojtjes, Niko Peleshi, tha pas mbledhjes së qeverisë se sot u kompletua kuadri rregullator dhe ligjor ndërsa punimet pritet që të nisin në janar.

“Në mbledhjen e sotme sapo miratuam një vendim që lidhet me projektin më madhor në fushën e zhvillimit të infrastrukturës së Forcave tona të Armatosura në bazën ajrore të Kuçovës që me vendimin e sotëm kompleton kuadrin rregullator dhe ligjor dhe i hap rrugën fillimit të punimeve.

Në ditët e para të janarit ne do të vendosim në mënyrë simbolike gurin e parë të bazës taktike të Kuçovës, një bazë taktike e NATO-s.

Një lajm shumë i mirë edhe për familjet që preken nga vendimi i sotëm i shpronësimit. Ju siguroj që do të shpronësohen në vlerën e plotë të tregut bazuar në të gjitha aktet  ligjore dhe pa asnjë vonesë.

Për banorët e zonës është një lajm dyfish i gëzuar sepse është një investim prej 50 milionë euro që do të thotë zhvillim ekonomik, punësim për të gjithë zonën përreth”, tha Peleshi.

Baza e Kuçovës sipas ministrit është shumë e rëndësishme edhe për sigurinë e rajonit.

Vetëm për fazën e parë të projektit do të financohen 50 milionë euro nga fondet e NATO në partneritet me qeverinë shqiptare.

Aeroporti i Kuçovës është ndërtuar në 1955.  I vetmi investim i kryer në këtë bazë është në 2004, por aktualisht edhe pse qëndron i hapur është në gjendje të amortizuar.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *