28 Nëntor, 2023

Hambari i botës mbyll dyert, pasoja të rënda edhe në Shqipëri

 Hambari i botës mbyll dyert, pasoja të rënda edhe në Shqipëri

Qeveria e Ukrainës ka ndaluar eksportet e thekrës, elbit, sheqerit , kripës dhe mishit deri në fund të këtij viti, sipas rezolutës që u publikua sot nga zyrtarët ukrainas, shkruan The Guardian.

Si pasojë kjo masë do të sjellë mungesë të drithërave në Evropë si edhe rritje të çmimeve.

Rusia dhe Ukraina së janë përgjegjëse për rreth 30% të eksporteve botërore të grurit dhe elbit.

Ministri i Bujqësisë i Irlandës, Charlie Mçonalogue, tha për RTE se fermerë, prodhues të qumështit dhe viçit, duhet të konsiderojnë rritjen e çmimit të drithit këtë vit.

Ai tha se vendi importon 60% të grurit.

Pasoja pritet të jenë të rënda edhe në Shqipëri, ku raportohet se do të rritet ndjeshëm çmimi i bukës.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *