28 Shtator, 2023

Greqia nis gërmimet në Përmet, dyshohet për varr masiv me mbi 100 ushtarë grekë

 Greqia nis gërmimet në Përmet, dyshohet për varr masiv me mbi 100 ushtarë grekë

Grekët po hapin një parcelë për zbulimin e eshtrave të ushtarëve grekë të rënë në  luftën italo-greke 1940-1941.

Komisioni i përbashkët greko- shqiptar ka urdhëruar hapjen e kësaj parcele të pozicionuar përbri stadiumit të qytetetit të Përmetit.

Parcela që po hapet sot parashikohet të shtrihet me një gjatësi 80×40 metra.

Në vendnjkarje ka përfaqësues nga trupi diplomatik grek i akredituar në Tiranë si dhe juristi i Prefekturës së Gjirokastrës, i cili nuk pranoi të jepte informacion pasi nuk ishte i autorizuar.

Mendohet se në këtë parcelë ka varr masiv të ushtarëve grekë, të cilët sipas komisionit të përbashkët vlerësohet të jenë varrosur mbi 100 trupa, madje edhe më shumë.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *