10 Qershor, 2023

Gazetarja kineze e burgosur për raportimin e Covid është afër vdekjes, kërkohet lirimi i saj

 Gazetarja kineze e burgosur për raportimin e Covid është afër vdekjes, kërkohet lirimi i saj

Një gazetare e burgosur për raportimin e saj në kohën kur filloi pandemia e COVID19 në Wuhan të Kinës është afër vdekjes pasi hyri në grevë urie, tha familja e saj, duke nxitur thirrje nga grupet e të drejtave të njeriut për lirimin e saj të menjëhershëm.

Zhang Zhan, 38 vjeç, një ish-avokate, udhëtoi për në Wuhan në shkurt 2020 për të raportuar mbi kaosin në qendrën e pandemisë.

Ajo u arrestua në maj 2020 dhe u dënua në dhjetor me katër vjet burg për “provokim të situatës” – ​​një akuzë e përdorur në mënyrë rutinore nga autoritetet kineze.

Ajo është shumë nën peshë dhe “mund të mos jetojë për shumë gjatë”, shkroi vëllai i saj.

“Zhan është 177 cm e gjatë, tani ajo peshon më pak se 40 kg. Ajo mund të mos i mbijetojë dimrit të ftohtë që po vjen”, shkroi Zhang Ju më 30 tetor. “Shpresoj që bota të kujtojë se si ka qenë ajo dikur”, shtoi ai, duke përcjellë një foto të saj.

Zhang ka shpallur grevë urie dhe është ushqyer me forcë përmes tubave, tha ekipi i saj ligjor, i cili nuk kishte informacion për gjendjen e saj aktuale.

Postimet e Zhang Ju kanë rindezur thirrjet për lirimin e motrës së tij, përmes Amnesty International që i kërkoi qeverisë kineze “ta lirojë atë menjëherë në mënyrë që ajo të mund të përfundojë grevën e saj të urisë dhe të marrë trajtimin e duhur mjekësor për të cilin ka nevojë dëshpërimisht”.

Organizata për të drejtat e njeriut tha se Zhang “është në rrezik vdekje  nëse nuk lirohet urgjentisht për të marrë trajtim mjekësor”.

“Zhang Zhan, i cili nuk duhej të ishte burgosur kurrë në radhë të parë, tani duket se është në rrezik të madh për të vdekur në burg. Autoritetet kineze duhet ta lirojnë menjëherë në mënyrë që ajo të mund të përfundojë grevën e saj të urisë dhe të marrë trajtimin e duhur mjekësor për të cilin ka nevojë dëshpërimisht”, shtoi aktivistja e Amnesty-së Gëen Lee, duke e përshkruar ndalimin e saj si një “sulm të turpshëm ndaj të drejtave të njeriut”.

“Nëse Zhang Zhan vdes në burg, gjaku i saj do të jetë në duart e qeverisë kineze”, shtoi Lee, sipas “The Guardian”.

Dikush i afërt me gazetaren, e cila nuk pranoi t’i përmendej emri, i tha AFP se familja kishte kërkuar të takonte Zhang më shumë se tre javë më parë në burgun e grave në Shangai ku ajo po mbahet, por nuk kishte marrë përgjigje.

AFP nuk mundi të kontaktonte Zhang Ju (të vëllain) ndërsa nëna e Zhang refuzoi të komentonte. Burgu i Shangait gjithashtu nuk ofroi asnjë përgjigje kur iu kërkua nga AFP.

Zhang tani nuk mund të ecë apo as të ngrejë kokën pa ndihmë, sipas Reporterëve pa Kufij

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *