28 Shtator, 2023

Frika që ndjen Vuçiç

 Frika që ndjen Vuçiç

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçicc, ka dhënë një intervistë për mediat ruse për marrëdhëniet mes dy vendeve, ku në një moment ka folur edhe për krizën në Ballkanin Perëndimor, duke thënë se situata është “e vështirë”.

Gazetari Soloviev Live e pyeti presidentin serb nëse do të ketë luftë në rajon, për të cilën Vuçicc u përgjigj se do të luftonte për paqen me çdo kusht.

“Kam një frikë të madhe për të ardhmen. Dhe kjo është arsyeja pse, ndër të tjera, takimi me Putinin është i rëndësishëm për mua. Unë do të luftoj për paqe praktikisht me çdo kusht, por situata nuk është e lehtë”, tha Vuçiq.

Ai shtoi se kishte frikë se çdo gjë tjetër që mund të thoshte do t’i hidhte benzinë ​​zjarrit dhe se njerëzit mund ta keqinterpretonin atë.

“Prandaj do të them vetëm se situata është serioze, nuk është e lehtë, është e vështirë, pa dyshim”, tha Vuçiç.

Përveç luftës, Vuçiç ka folur edhe për marrëdhëniet mes Serbisë dhe Rusisë, duke thënë se ata blejnë pajisje moderne me çmime të drejta. Ai shprehu dëshirën që Serbia të blejë sistemin rus të mbrojtjes ajrore S-400, por tha se ende nuk mund ta përballojnë atë.

Presidenti i Serbisë thotë se takimi i tij i ardhshëm me Putinin do të jetë i 19-ti radhazi në shtatë vitet e fundit, për të cilin i është shumë mirënjohës.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *