29 Maj, 2023

Faji për 21 janarin mbetet jetim…edhe këtë vit

 Faji për 21 janarin mbetet jetim…edhe këtë vit

11 vite nga ngjarja, familjarët e viktimave të 21 janarit presin ende drejtësi. E drejtësia, edhe sipas Kryeministrit Edi Rama, edhe pse ka kaluar më shumë se një dekadë nga tragjedia nuk e ka thënë ende fjalën e fundit.

“I kam bërë unë të gjitha ato që më takonin, edhe Reformën në Drejtësi, edhe përkujdesjen për familjet sipas mundësive, sepse nuk jemi në vitin 1945 kur partia e qeveria bënin edhe gjyqet, kështu që duhet durim e besim”, shkroi ai mes përgjigjeve të dhëna për ndjekësit në rrjetet sociale në përvjetorin e 11-të të tragjedisë.

Hera e fundit që drejtësia ka folur për katër vrasjet ishte maji i 2021-it, me rihapjen e hetimeve për vrasjen e Aleks Nikës, e vetmja nga katër vrasjet që ka mbetur pa autor. I riu nga Lezha u plagos rëndë me plumb në kokë para selisë së Kryesisë së Kuvendit dhe gjeti vdekjen dy javë më pas në Turqi në një spital, ndërsa Gjykata Evropiane e të Drejtave të Njeriut, ka nisur shqyrtimin e padisë së ngritur nga familjarët e të ndjerit.

Para këtij vendimi, drejtësia kishte folur për herë të fundit në 2013, përmes Gjykatës së Apelit disa vite më parë, kur deklaroi fajtor ish-kreun e Gardës së Republikës, Ndrea Prendi për “vrasje nga pakujdesia”, me pasojë vdekjen e shtetasit Faik Myrtaj, duke e dënuar atë me 1 vit burg, si dhe deklarimin fajtor të gardistit Agim Llupo, për të njëjtën vepër penale duke e dënuar me 3 vite burg.

Besimin te drejtësia e re, Rama e shprehu edhe në ceremoninë përkujtimore të 10-vjetorit të ngjarjes tragjike, ndërsa akuzoi se vendimi i 2013-ës është një vrasje e dytë e 4 viktimave, që me të ardhur në pushtet i shpalli “Dëshmorë të Atdheut”.

“Drejtësia do të bëjë të sajën dhe ata të cilët i vranë për herë të dytë dhe i vranë në bashkëpunim me njëri-tjetrin dhe me palë të treta të veshur në togën e zezë të gjykatësve, do të përgjigjen”, tha ai.

Por, nuk mendojnë si Rama protagonistët e tjerë politikë të asaj dite tragjike. Ish-Kryeministri Sali Berisha e pranoi vite më vonë që Garda ka qëlluar, por thotë se ajo ka zbatuar ligjin e bërë nga vetë socialistët para 2005-ës.

“Me 21 janar kam qenë në zyrë unë dhe policia nuk vrau asnjë. Garda zbatoi ligjin që kishin bërë socialistët. Ke raporte zyrtare që policia nuk vrau asnjë”, ka deklaruar ai.

Meta, duke folur nga kolltuku i Presidentit në distancë kohore prej nëntë vitesh nga ngjarja akuzoi Ramën se keqpërdori qytetarët.

“Sa i takon 21 janarit, sigurisht që nuk kemi asnjë arsye për t’u krenuar. Është një ngjarje që na kujton se sa tragjike është kur opozita përdor dhunën për të arritur objektiva politike të pandershme dhe se sa e rëndë është kur instrumentalizohen qytetarët për qëllime të tilla, sidomos kur nxiten në rrugën e dhunës. Kjo ngjarje na kujton se duhet të heqim dorë një herë e përgjithmonë nga dhuna si një mjet i arritjes së qëllimeve politike”, deklaronte Presidenti në 2020-ën.

Lulzim Basha, që në atë ditë ishte ministër i Brendshëm e kishte në varësi Policinë e Shtetit dhe Gardën e Republikës është përpjekur ta shmangë këtë temë. Një nga herët e pakta që ka folur mbi ngjarjen ishte dhjetori i 2020-s.

“Policia në atë kohë ka pasur një qëndrim shembullor. Ishte Garda ajo që qëlloi në kushtet e shkeljes së perimetrit. Po Edi Rama, sa herë që është në siklet rinxjerr 21 janarin, por njeriun e gardës e bëri drejtor të OSHEE-së dhe kryetar të Bashkisë së Matit”, tha ai.

Në heshtje të drejtësisë, kahet e politikës sot ja pasojnë fajin njëra-tjetrës me dallimin se për 21 janarin, në kampin e PD-së kanë shpërthyer akuzat edhe brenda llojit pas përplasjes së nisur Berisha-Basha.

Ndërsa përplasjet vazhdojnë, edhe ky përvjetor i radhës i vrasjes së Faik Myrtajt, Ziver Veizit, Hekuran Dedës dhe Aleks Nikës i gjen aktorët e atyre ditëve në majat më të larta të shtetit shqiptar, Ilir Metën si President, Edi Ramën si Kryeministër, Lulzim Bashën si kryetar të opozitës dhe Sali Berishën në një përpjekje për të larguar Lulzim Bashën.

Për familjarët e të afërmit e viktimave, ajo që ka mbetur është përkujtimi i të dashurve të tyre në këtë datë çdo vit, ritual që e përsëritën edhe këtë vit duke vendosur lule në Bulevard të shoqëruar nga Kryeministri Edi Rama.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *