9 Qershor, 2023

Express-i i famshëm i Lindjes, gjithçka që duhet të dini

 Express-i i famshëm i Lindjes, gjithçka që duhet të dini

Nga Asene Asanova

Hekurudha e famshme turistike Eastern Express, e cila shkon nga kryeqyteti turk Ankara në lindjen e mbuluar me borë, u pezullua për njëfarë kohe për shkak të kufizimeve të COVID-19 që u vendosën në vend.

Lajmi i mirë është se ajo shumë shpejt do të pranojë përsëri pasagjerë  pasi Turqia do të rifillojë linjat kryesore të trenave më 15 dhjetor. Trenat do të nisen nga kryeqyteti çdo të mërkurë dhe të premte, ndërsa nga Karsi do të nisen të premten dhe të dielën.

Eastern Express u bë jashtëzakonisht i popullarizuar pasi njerëzit filluan të shpërndanin foto të peizazhit në mediat sociale.

Interesi i madh për përvojën bëri që Hekurudhat Shtetërore Turke (TCDD) të vënë në shërbim një tren të ri në të njëjtën linjë vetëm për turizmin pasi u bë aq i popullarizuar sa njerëzit që përpiqeshin të arrinin në Turqinë lindore me tren nuk mund të gjenin më bileta.

Udhëtimi me tren, një nga më të gjatat në Turqi, ka tërhequr vëmendjen e turistëve vendas dhe të huaj, veçanërisht mes të rinjve, duke u rritur interesi pasi pasagjerët ndajnë përvojat e tyre në rrjetet sociale.

Nëse po planifikoni një udhëtim në Eastern Express, kjo është ajo që duhet të dini.

Cila është rruga?

Eastern Express niset nga Stacioni i Trenit në Ankara dhe shkon në Stacionin e Trenit të Kars. Ndalesat e ndërmjetme të tij janë Kırıkkale, Kayseri, Sivas, Erzincan dhe Erzurum. Në fund të udhëtimit, pasagjerët zgjasin këmbët – ose bëjnë një udhëtim me sajë – në liqenin e ngrirë Çıldır në Kars, një tjetër vend i famshëm ky.

Kur duhet të udhëtoni?

Koha më e mirë për ata që duan të udhëtojnë me Eastern Express me pamje bore është janari.

Fotografët dhe videografët janë pasagjerë të shpeshtë, pasi përvoja ofron një mori peizazhesh dhe pamjesh, veçanërisht gjatë dimrit. Për ata që kërkojnë të mahniten nga një vend i mrekullive dimërore, janari dhe shkurti janë koha ideale për të udhëtuar.

Megjithatë, nëse nuk mund të gjeni bileta për ata muaj, mund të merrni në konsideratë edhe prillin, majin dhe qershorin. Në atë kohë do të keni mundësi të shijoni pamjet e gjelbërta të natyrës gjatë udhëtimit tuaj dhe gjithashtu motin më të ngrohtë.

Edhe zgjedhja e ekspresit në vjeshtë në vend të dimrit, që është stina më e pëlqyer për të udhëtuar në Kars, ka hijeshinë e vet. Udhëtimi hekurudhor mund të jetë mënyra më e mirë për të parë nuancat e kuqe, kafe dhe portokalli të vjeshtës.

Sa kohë duhet?

Rruga e gjatë 1,300 kilometra zgjat rreth 25 orë. Megjithatë, në disa raste, treni mund të vonohet për shkak të kushteve të motit.

Sa kushton bileta?

Çmimet e biletave variojnë nga 30 Lira Turke (2,2 dollarë) në 600 Lira (45 dollarë), në varësi të zgjedhjes së vendeve; ekonomike, kabinës së gjumit ose kabinave private më luksoze për dy persona të pajisur me një tavolinë, lavaman dhe frigorifer. Ka zbritje për pasagjerët e moshës 13-26 vjeç, për mësuesit, personelin ushtarak, të moshuarit dhe grupet më të mëdha se 12 vjeç.

A ka një vagonë gjumi?

Treni Eastern Express ka tre lloje vagonësh: me shtrat, të ulur dhe vagonë që kanë ndenjëse të rehatshme të cilat mund të shndërrohen lehtësisht në shtrat. Treni gjithashtu ka një vagon restorant.

Liqeni Çıldır

Nëse shkoni në Kars, Liqeni Çıldır është nga ato gjëra që nuk dëshironi ta humbisni. I vendosur 1,959 metra mbi nivelin e detit, Liqeni Çildır zakonisht fillon të ngrijë në fillim të dimrit pasi temperatura bie në minus 10 gradë Celsius gjatë natës.

Ajo që e bën unik liqenin Çıldır – i cili mbulon 123,000 metra katrorë – është se aktivitetet turistike dhe jetesa e peshkatarëve nis kur liqeni është i ngrirë.

Çdo vit, sapo liqeni ngrin, fshatarët e Taşbaşı (Tashbashit) i bëjnë gati kuajt për një shëtitje në akull. Karrocierët e trojkës gjithashtu u ofrojnë turistëve që vizitojnë liqenin një shans për të bërë udhëtimin e jetës së tyre.

Nëse udhëtimi në një liqen të ngrirë ju tingëllon paksa i frikshëm, mund të bëni një shëtitje në akull dhe të shijoni pamjet e mrekullueshme të dimrit pasi gjithçka përreth do të mbulohet me një batanije të trashë dëbore.

Peshkimi në akull dhe shëtitjet e trojkës tërheqin shumë, por ndonjëherë ka të bëjë me kënaqësitë më të thjeshta në jetë – perëndimet e diellit dhe një çaj ose ndonjë pije tjetër që dëshironi të pini.

Vendpushimi i skive

Një tjetër destinacion popullor në Kars është vendpushimi i skive Sarıkamış (Sarëkamësh). Resorti ka mbi 21 kilometra pista për ski ose snowboard, gjë që tërheq mijëra turistë çdo vit.

Ka pesë pista skish në malin Cıbıltepe (Xhëbëltepe), më e gjata prej të cilave është 12 kilometra dhe zona është e mbushur me pisha. Ka akomodim të kufizuar në resort, por më shumë mundësi në qytetin e Sarıkamış. Një mënyrë e preferuar për të kaluar kohen në këtë destinacion të veçantë është të bëni një xhiro në një sajë të tërhequr nga kuajt.

Me borën e kristaltë në shtigjet e saj, Sarıkamış është një destinacion ideal për ski, i rrethuar nga pyje me pisha të verdha që bllokojnë erën. Koha më e mirë përbërë ski në Sarıkamış fillon në dhjetor dhe zgjat deri në prill, duke e bërë atë vendin me disponueshmërinë më të gjatë të hapur në Turqi.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *