28 Shtator, 2023

Erion Braçe përplaset me Arben Ahmetajn: Si nuk të vjen turp që bëhesh palë me oligarkët kundër qytetarëve. Ma neverit

 Erion Braçe përplaset me Arben Ahmetajn: Si nuk të vjen turp që bëhesh palë me oligarkët kundër qytetarëve. Ma neverit

Deputeti Erion Braçe ka reaguar ashpër pas deklaratës së zv.kryeministrit Arben Ahmetaj, i cili tha se e mbështeste vendimin për të mos iu vënë gjobë pronarëve të fabrikave të miellit, pas rritjes së çmimit të bukës.

Madje Ahmetaj tha se vendimi për të mos i gjobitur ata, ishte i përgjegjshëm.

Kjo ka sjellë përgjigjien e ashpër të Braçes, të cilit Ahmetaj i zuri vendin në Qeveri.

Reagimi i Braçes

PER BUKEN DHE PER

BUKEN E GOJES!

DHE ATA QE THONE SE RRITJA E CMIMIT ESHTE E PERBALLUESHME!

— Ligjerisht, teknikisht:

Komisioni i Konkurences ne KORRIK 2020, me vote UNANIME, ka konstatuar:

1-SJELLJE TE BASHKERENDUAR TE KATER NDERMARRJEVE NE IMPORTIN E GRURIT, IMPORTIN, PRODHIMIN DHE TREGETIMIN E MIELLIT, DUKE BASHKERENDUAR SJELLJEN DHE CAKTUAR CMIMET NE KETE TREG……. Etj;

Ka vendosur KATER DETYRIME per kater ndermarrjet ku me i rendesishmi eshte;

TE MOS CAKTOJNE NE MENYRE TE DREJTPERDREJTE APO TE TERTHORTE, CMIMET NE BLERJE APO NE SHITJE, SI DHE CDO LLOJ KUFIZIMI TJETER!

Ka vendosur mbajtjen ne monitorim per nje vit te kater ndermarrjeve, sjelljes se tyre ne zbatim te detyrave te lena.

KOMISIONI I KONKURRENCES ME VENDIM, thote qarte ne PIKEN 6:

MOSZBATIMI I DETYRIMEVE TE PIKES 3 TE VENDIMIT (MOSCAKTIMI I CMIMEVE), NDESHKOHET ME PENALITETET E PERCAKTUARA NE LIGJ!

Pra, ka nje Vendim, eshte marre ne Korrik 2020, i cili konstaton SJELLJE TE KOORDINUAR TE KATER NDERMARRJEVE, le detyra, i monitoron ato dhe, parashikon ndeshkim nese ndermarrjet refuzojne zbatimin! PIKE!

Edhe nje here;

NE KORRIK 2020, JO DJE!

—Konkretisht, profesionalisht;

1-Komisioni i Konkurrences ne nje vit monitorim, ka administruar gjetje sipas te cillave:

80-90% TE CMIMEVE TE ADMINISTRUARA NGA FATURAT E KATER NDERMARRJEVE, KANE QENE TE NJEJTA, TE CAKTUARA NE SJELLJE TE KOORDINUAR;

2-Rritje te cmimit te bukes ne furrat e prodhimit te bukes si pasoje e rritjes se cmimit te miellit nga keta furnizues.

Pra, vendimi i AK jo vetem nuk eshte zbatuar por kater ndermarrjet kane vijuar te CAKTOJNE CMIMET ne favor te tyre, ne rritje e ne dem te popullit.

Ne kete pike;

VENDIMI I KORRIK 2020 THOTE “GJOBE”; REFERUAR LIGJIT 10% E XHIROS VJETORE!

PRA, GJOBA ESHTE AUTOMATIKE!

Asgje profesionale nuk ka ne vendimin e tre komisionereve dje, zero!

Thjesht anembajtje e tyre ndaj kater ndermarrjeve kunder popullit, INTERESIT PUBLIK!

Eshte skandaloze por fakt;

Deri ne 1990, cmimet ne treg i caktonte qeveria dhe ne favor te popullit-sipas saj, SOT, TANI, CMIMET I CAKTOJNE KATER NDERMARRJE DHE NE FAVOR TE FITIMIT TE TYRE-FAKT!

Diference me te neveritshme dhe kunder shumices nuk ka!

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *