1 Tetor, 2023

Erdogan paralajmëron Greqinë: Do marrim gjithçka në Detin e Zi dhe Mesdhe

 Erdogan paralajmëron Greqinë: Do marrim gjithçka në Detin e Zi dhe Mesdhe

“Ju pëlqen ose jo, ne do të rrisim numrin e sizmografëve dhe eksplorimeve detare, tha presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan, pas raporteve në mediat turke rreth planeve për të blerë një platformë të katërt shpimi.

Gjatë një fjalimi për inaugurimin e termocentraleve, presidenti turk tha se gjithçka që ekziston në Detin e Zi dhe në Mesdhe do të gjendet dhe do të nxirret.

Ai shtoi se falë sizmografëve dhe pajisjeve të shpimit, Turqia do të arrijë nivelin më të lartë të kërkimit, nxjerrjes dhe prodhimit në ujërat e thella.

Sipas një artikulli të gazetës turke Yeni Safak, Turqia planifikon të blejë një platformë të re shpimi.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *