3 Dhjetor, 2023

EMRAT: Nga Zogaj, Çupi, tek Remziu e Fevziu, spiunët që themeluan “Rilindjen Demokratike”

 EMRAT: Nga Zogaj, Çupi, tek Remziu e Fevziu, spiunët që themeluan “Rilindjen Demokratike”

Nga Ilir Demalia

Gëzuar RD!!!

Po i bëhet jehonë 31 vjetorit të gazetës së “parë antikomuniste” Rilindja Demokratike!!!

Kush ishin ata që morën urdhërin për daljen e kësaj gazete “antikomuniste”, ashtu si vetë Partia Demokratike?

Ishin njerëz të regjimit dhe bashkēpuntorë të Sigurimit.

1.Kryetar i bordit, Preç Zogaj (Çiftelia apo Pena e Artë), që vinte nga redaksia e “Zërit të Rinise” me zyra në godinën e Komitetit Qëndror, me kryeredaktor Remzi Lanin (Holta), që drejton gjithë fondet per median nga Europa në Shqipëri ende dhe sot.

2.Kryeredaktor Frrok Çupi (Llulla), ish- gazetar i “Zërit të Popullit”.

3.Mitro Çela, gazetar i “Zërit të Popullit”

4.Natasha Lako, shkrimtare dhe skenariste e socrealizmit.

5.Kujtim Çashku, regjisor i Kinostudios.

6.Studentët Blendi Fevziu (Korani)

7.Armand Shkullaku (Bozhurja)

8.Ben Blushi

E të tjerë e të tjerë, kjo punë ka qelb erë.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *