3 Shkurt, 2023

Edi Rama e vendos, ja kush do të jetë presidentja e re (ish-ministre socialiste)

 Edi Rama e vendos, ja kush do të jetë presidentja e re (ish-ministre socialiste)

Nga Nikoll Lesi

Pas djegies së raundit të tretë, ku opozitës iu la të gjënte një emër, vjen radha e PS.

PD e ndarë tashmë si “kashtë e koqe”, nuk është solidare që ta detyronte Edi Ramën të ulej në tryezë për një emër të propozuar nga opozita.

Tani vjen radhe e kryeministrit. Dje deputeti i PS, Erion Braçe, paralajmëroi se nuk do të votonte një emër të dalë nga kryeministria, nëse nuk ka vlera dhe përbashkues.

Edhe disa deputetë të tjerë të PS filluan të grupohen rreth idesë së Braçes, me shumë për t’i treguar dhëmbët Ramës.

Por përballë “dhembëve të prishur” të këtyre deputetëve socialistë, kryeministri ka vendosur për emër surprizë përbashkues, ku më së paku do të jenë me shumë se 84 deputetë të cilët do ta votojnë.

Pra edhe nga opozita do jenë që do ta hedhin votën për emrin e ri të presidentit.

Sipas burimeve, emri i presidentit të ri është Arta Dade.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *